ASTSUBAY DEVRİMİ PDF Yazdır E-posta
Yazar Mehmet AKPINAR   
Salı, 11 Kasım 2008
Ast ama subay
 

  • Astsubaylıktan subaylığa geçiş oranı yüzde 10'a çıkacak
  • Astsubay meslek okulundan harp okuluna geçiş olanağı
  • OYAK'ın yönetim kadrosunda onlar da yer alabilecek
  • Astsubaylara ayrılan tesis ve lojman oranı yükseltilecek

 

ImageTürk Silahlı Kuvvetleri'nin yıllardır ihmal edilen en kalabalık ayağı astsubayların çalışma ve yaşam şartları iyileştiriliyor. Astsubayları 30 Ağustos resepsiyonuna davet ederek bir ilki gerçekleştiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ikinci jestine hazırlanıyor. TSK'da sayıları 100 bini bulan astsubaylar için hazırlanan 16 maddelik eylem planı şu unsurlardan oluşuyor:

* ASTSUBAYLARA subayların Komkarsu (Komutanlık ve karargâh subaylığı kursu) eğitimine benzer bir eğitimin verilmesi amacıyla Astsubay Akademisi'nin kurulması. İlk adım Balıkesir'de atıldı. Astsubay Yüksek Okulu'na alay verildi, "Üst Karargâh Hizmetler Eğitim Merkezi Komutanlığı" açıldı.

* ASTSUBAYLIKTAN subaylığa geçiş oranlarının yüzde 5'ten, yüzde 15'e kadar çıkarılması.

* MESLEK yüksek okulu öğrencisinin notuna göre Kara Harp Okulu'na yatay geçiş yapabilmesi.

* OYAK yönetim kadrosunda yer almaları.

* ASTSUBAYLARA tahsis edilen sosyal tesis ve lojman oranın düzeltilmesi.

* KOMANDO İhtisas kursu gören astsubaylar Kara Kuvvetleri içerisinde özel ve nitelikli görevlere atanabilmesi ve ilave tazminat ödenmesi.

* LİSANSÜSTÜ eğitime kıdem.

* GÖREV tazminatı.

* EMEKLİ maaşında iyileştirme.

* YEDİNCİ ve dokuzuncu yıllar arasındaki subaylık müracaatının beşinci ve yedinci yıllara çekilmesi.

* LİSE mezunu astsubaylara, Anadolu Üniversitesi'nde ön lisans eğitimine devam etme şansı ve Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda yönetim Bölümü'nden mezun olanlara lisans eğitimi yapma imkânı tanınması. Böylelikle astsubayların görev yaptığı süre içinde akademik eğitimine de devam edebilecek.

* YURTDIŞINDA yabancı dil eğitimi.

* SUBAY temel kurslarına katıldıkları andan itibaren teğmen rütbesi verilmesi.

* RÜTBE bekleme sürelerinin düzenlenmesi. Astsubaylar 12 yılda başçavuşluğa terfi edip, 18 yıl aynı rütbede çalışabilecek.

* YAŞ haddinden emekli olan astsubayların askeri hastanelerin B polikliniğinden faydalanabilmesi.
 
 
 
Orduevi kapısı Aksaray'la açıldı
 
Astsubaylar, birçok alanda subaylarla aynı ayrıcalıklara sahip olamamaktan yakınıyor. Emekli astsubaylar OYAK yönetimi ile ilgili olarak ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirterek konuyu AİHM'ye de taşımışlardı. Şimdiye kadar uygulamalarda özellikle sosyal tesis ve lojman tahsisinde ayrımcılık daha çok göze çarpıyordu. Astsubaylar, halen subayların kullanabildikleri orduevlerinin bazılarına giremiyor. Bu bağlamda ilk çalışma İstanbul'daki Aksaray Orduevi'nde yapıldı. Aksaray Orduevi'nden artık astsubaylar da yararlanabilecek. Astsubayların tüm orduevlerine girebilme çalışmaları zamana yayarak gerçekleştirilecek.
 
 
 
Umur Talu, 3 yıldır SABAH'ta gündeme getiriyordu
 
25 AĞUSTOS 2008 Sınıfsız bir kitle!
Şimdi, Org. İlker Başbuğ, son anda karar değişmezse, "doğru ve hakkaniyetli" olan bir şeyi yapıyor. Ama "yanlış olan" bir tek "resepsiyon" değildi ki! Bizzat Org. Başbuğ, şubatta Astsubay Meslek Yüksekokulu'ndaki konuşmasında, belli ki "haksızlık" gördüğü hususların da altını çizmiş, bir yerde vaat vermişti (Aslında kimisi sivil iktidar ve TBMM konusu ya!) (....) Orgeneral İlker Başbuğ, hiç olmazsa iyi bir adım atıyor...

5 MART 2006 Hesap-Kitap
Şu astsubay mevzuunu biraz izliyorum. Misal, Türkiye'de 1'inci derecenin 4'üncü kademesine layık görülmeyen tek "devlet memurları" onlar. Üniversite, master, doktora dahi işe yaramıyor; "pırpırlı" asker, "az-subay" oraya yanaştırılmıyor. Neden? Genelkurmay, Silahlı Kuvvetler'in çoğunluğu olan bu mensuplarının da her "Türkiye Cumhuriyeti memuru" gibi pekala 1'in 4'ünden emekli olabilmesini normal görüyor mu... Yoksa, ciddi ciddi karşı çıktı mı?

30 KASIM 2005 Vatan borcu...
Onca yazıda kendi ağızlarından da aktardım ki, geçim sıkıntısıyla, ayrımcılıkla, aşağılanmakla, istismarla, zoraki kesintisinin aktığı OYAK'ta emekliliklerinde bile yönetime girememekle, üniversite bitirse de hak ettiği dereceye sokulmamakla, hayat boyu "alttaki" olmaya mahkûm edilmekle bunalan, çıldıran da onlar.

9 EKİM 2005 Astsubay... Az-subay!
Oyak Erdemir ihalesini kazanıp ben de "Ne deve, ne kuş!"u yazınca, muvazzaf ve emekli astsubayların feryadı ulaştı dört bir yandan. Onların da maaşlarından yüzde 10'lar mecburi kesiliyor. Onlar da vazife hayatları süresince OYAK'ın yüzde 50-60 kaynağını oluşturuyor. Lakin, nedense, bir türlü yönetime giremiyorlardı.
 
Fabrika yönetimine gazi astsubay atandı

11.11.2008
Org. Başbuğ, ilk adım olarak, terör gazisi astsubay İbrahim Babür'ü OYAK'ın Ünye Çimento Fabrikası'nda istifa eden emekli tuğgeneral Hacı Bayram Karapınar'ın yerine yönetim kurulu üyesi olarak atadı. Gazi astsubay İbrahim Babür, 14 yıl önce Cudi Dağı'nda gösterdiği kahramanlıkla tanınmıştı. 1994'te Şırnak Silopi'de askerlerin arasında tuzaklı el bombası fark edince erlerini kurtarmak için kendini feda ederek bombayı alıp fırlatmış fakat ellerini kaybetmişti. Kopan ellerini bağlatmış ve vücudundaki bomba parçalarına rağmen mayınlı bölgeden erlerini tahliye etmişti.
 
 
Astsubay devrimi
Yazarımız Umur Talu'nun ısrarla işlediği "astsubayların hakları" konusunda, Org. Başbuğ büyük iyileştirme planı hazırladı
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un eylem planı şu düzenlemeleri öngörüyor:


OYAK YÖNETİMİNDE TEMSİL
Astsubayların subay orduevine girmesi.
OYAK yönetiminde temsil edilmeleri.
Subaylığa geçiş oranının yükseltilmesi.
Kara Harp Okulu'na yatay geçiş imkânı.
Kıdemli başçavuşlara görev tazminatı.
Daha fazla lojman kontenjanı ayrılması.
Emekli maaşında iyileştirme yapılması.
Komandolara özel nitelikli görev.
Subaylığa iki yıl erken başvuru.

CEYDA KARAASLAN

 
 
http://www.sabah.com.tr/haber,165E58BD2ED14E84A534AC0B010F98C4.html
 
 
Yorum
Yeni EkleAra
Okkes Kadri BACKİR - HAK VE HUKUKA RİAYET   | Author | 2008-11-11 00:41:14
-ÇAĞ'A AYAK UYDURABİLMEK, İNSAN, HAK VE HUKUKUNA RİAYET ETMEKTEN GEÇER. BUGÜN YAŞADIGIMIZ BİLGİ ÇAGINDA, ABD VE AB ÜYESİ ÜLKELER ORDULARININ ÜZERİNDE EGİTİM ALARAK BİLGİ ÇAGINI YAKALAYAN ASSUBAY'LARIN, BÜYÜK ATATÜRK'ÜN ""SÖZ KONUSU VATAN'SA GERİSİ TEFERRUATTIR"" İLKELERİ DOĞRULTUSUNDA OLUŞTURULMUŞ SENTEZLE, VATAN'A HİZMET ETME İSTEMLERİNDE, ZAMANA YAYILARAK HAKLARININ VERİLME STARTINI BAŞLATAN GENEL KURMAY BAŞKANIMIZ SAYIN ORGENERAL İLKER BAŞBUG'A SAYGI VE MİNNETLERİMİ SUNAR, TARİHE IŞIK OLACAK VE KENDİNİ UNUTULMAZLAR ABİDESİNE ALTIN HARFLERLE YAZDIRACAK OLAN BU GİRİŞİMLERİNDE BAŞARILAR DİLERİM.
-SAYGILARIMLA.
Ersen Gürpınar - Azmin zaferi   | Author | 2008-11-11 02:27:50
Üç yıl önce çılız bir meşale ışığında toplanan yüreği assubay sevdası ile dolu arkadaşlarımızın assubay onur çağrısına yüzler binler katıldı TEMAD'a verilen desteğin yanı sıra sesimizi haklılığımızı basın ve kamuoyuna muhtelif platformlarda duyurduk basında bize inanan yazarlarımız oldu adalet ve eşitlik adına en büyük desteği Sn.Umur Talu verdi; Ben kendilerine de sizin adınız bizim camiamızda UMUR değil UMUT'tur diye belirttim. Önyargılardan uzak reformcu kimliği ile bizlerin TSK da hak ettiği yeri alması için çalışmalar başlatan Sn.Genelkurmay başkanımız Org.İlker BAŞBUĞ'da minnettarlığımızı arzediyoruz. Assubay onur mücaadelesi devam edecektir bu mücaadeleye destek veren meslekdaşlarım başta olmak üzere tüm emeği geçenlere minnettarız .
Hikmet BOLAT - Gelişmelere Kucak Açtık.   | Registered | 2008-12-05 14:56:13
“Orgeneral Başbuğun "TSK'NİN iki temel direğinden biri" dediği assubaylar" http://www.kanalb.com/haber.php?HaberNO=24519 08 Kasım 2008 / 15 : 01
İleride birçok haksızlığın ve sınıfsal ayrışmanın önleneceğinin başlangıcı olan bu gelişmeleri, Assubay Camiasının asli unsurları olarak yakından takip etmekteyiz. Daha güzel ve olumlu gelişmelerin kısa sürede Gerçekleşmesi için kucak açıp beklemekteyiz.
TSK ‘NİN temel direkleri arasında ezici bir şekilde hissedilen her türlü ayrışma ve farklılığın kaldırılıp düzeltilmesi arzusuyla hizmetleri olanları takdir ve şükran selamlıyorum.
Ankararuzgari06   | 195.214.166.xxx | 2008-11-11 03:43:05
Değerli Meslektaşlarım;
Bu gün gazeteleri incelerken Sabah gazetesini elime aldığımda satırlarda gezinirken göz yaşlarıma hakim olamadım.Yıllarca ezilen,dışlanan,horlanan ve hakları gasp edilen bir zümrenin yavaşça uyanışını,dirilişini görmek o kadar güzelki...
Bu değişimi başlatan sayın Genelkurmay Başkanıma,köşelerine taşıyarak sorunlarımızı gündeme taşıyan değerli basın mensuplarına,çözüm aramak için çalmadık kapı bırakmayan,hatta o kapıları aşındıran TEMAD yönetimine,çeşitli basın yayın organlarında-internet sitelerinde sorunlarımızı sıcak tutan,tartışmaya açan,beyin fırtınası yapan ve çözüm üreten başta çok değerli büyüklerim olmak üzere tüm meslektaşlarıma;
Şahsım ve Zümrem adına şükranlarımı sunar ve minnet duygularımla çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.....
bergamalı - Anayasal Haklarımız   | Registered | 2008-11-11 05:41:25
Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Yıllardır önyargılar sonucu planlı ve kasıtlı olarak ezilen ve Anayasal Haklarımız gasbedilen biz Assubay'lara;asla kabul etmediğimiz ve haklarımızı alıncaya kadar kabul etmeyeceğimiz bu adaletsiz ortamı çeşitli ortamlarda haykırmamız sonucu ,basının da-özellikle Sayın Umur Talu'nun-bazı kesimlerince desteklenmemiz neticesinde, yine bizleri yıllardır bizleri haksızca ezen aynı kurumlarca Anayasal Haklarımızın gündeme alınması umut verici bir durum olarak değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyim.Umarım kağıt üzerinde kalıp unutulup gitmez.Hazırlanacak tasarılarda,haklarımız konusunda hatalı ve eksik yönleri -başta derneğimiz yöneticileri olmak üzere- ilgili yerlere hatırlatma,yapıcı eleştiri ve uyarılarımızı anında,bıkmadan yoğun ve etkili olarak el birliğince devam ettirmeliyiz ki kanunlar eksik çıkmasın.Saygılarımla.......
ysiginc - haydi hayırlısı   | Registered | 2008-11-11 10:07:46
hepimize hayırlı olsun,haklar verilirken,bir kısmımızı güldüren,bir kısmımızı ağlatan olmasın,bu konuda uyarıcı olmalıyız saygılar
Ersen Gürpınar - İçiniği önemli   | Author | 2008-11-11 10:38:20
Saygıdeğer Arkadaşlarım
Benim basınla ilişkilerim var onlar meslek alışkanlığı gereği tek haber kaynağı ile yetinmezler kaynak artınca da bazı konularda yanlış bilgilenirler Bizleri yeterince tanımayan sivil kesim bu haberlerin eksikliğinden etkilenebilir bazı art niyetli şerefsizlerle önyargılılar farklı düşünebilir nitekim yorumlarda bunu görüyoruz. Biz haklı davamızı savunmaya devam edeceğiz bizi umutlandıran konu bu konuların tartışılabilir olmasıdır üç yıl önce bunları tartışabiliyormuyduk Bazıları bunu kendine mal edebilir önemli değil kazanan assubay zümresi olsun da kim kendine mal ederse etsin . Bu konuların içeriği önemlidir herkez 1/4 konusuna odaklanmış durumda 1/4 ek puan olmadan anlam ifade etmez ve bundan büyük bir kesim olan emekliler zaten yararlanamıyacak ve birçoğumuzu birinci dereceye taşıyacak birinci derecedekileri 1/4 e taşıyacak anahtar başlangıç derecelerimizdir Bu ve diğer konularda eskiden olduğu gibi TEMAD yönetimini uyaracağız yönlendireceğiz destekliyeceğiz bizlerde bilinçli bir şekilde muhtelif platformlarda bunu dile getireceğiz bu işin mutfağı bu sitedir burada tartışarak fikirlerimizi olgunlaştırıp son şeklini vereceğiz . Sn.Genelkurmay Başkanının sağduyulu ve reformcu davranışları umutlarımızdır bu umutların boşa çıkmaması için bizlere düşen görevler bu davaya inanmak ve desteklemek olmalıdır. Saygılarımla
yasarcakan   | Registered | 2008-11-11 14:13:58
Bir adım atıldı.İnşallah devamı gelir. Yanlız ayrıntılarıda bilmemiz gerekir. Özellikle Asb.MYO mezunu olanlara verilen haklar emekli çalışan bütün Asb.lara verilecek mi?

Gazi olan meslektaşımızın OYAK'a bağlı bir çimento fb.da yönetim kurulunda görev alması çok sevindirici bir durum. Ancak AİHM giden davanın geri çekilmesi için bu durumun bir parmak bal olmaması dileğiyle...
Saygılar bizden
halo - SEVİNELİM ANCAK !   | Registered | 2008-11-11 16:20:11
Haber başlığı ve içeriği gerçekten umut verici.Ancak bu gece ntv de haberi tekrarlarken geçen bir ibare beni bu kuşkuya düşürdü;(.......Bazı askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre ana hatlarıyla16 maddeden oluşan eylem planın bir kısmının hayata geçirildiği,bir kısmı üzerinde çalışmaların devam ettiği ifade edilerek,özlük hakları ile ilgili düzenlemeler her hangi bir ayrım gözetmeksizin yapılmaktadır.)Benim aklıma gelen konu (ya da şeytanın getirdiği diyeyim)şimdiye kadar ki düzenlemelerde yapılan birçok örnek varken nasıl düşünmeliyiz.Yeni bir oyalama taktiğimi yoksa bazı meslektaşlarımında değindiği gibi bal ve parmak operasyonu mu?Neyse biz yinede karamsar olmayalım.EMEĞİ GEÇEN HERKESE MİNNETTARIM.Gelişmeleri takibe devam diyor,saygı ve selamlarımı sunuyorum.
ONUR GÜÇ TEMSİL - 1863 YLINDAN BERİ KAPILAR KAPA   | Registered | 2008-11-16 11:46:12
BÜYÜK TÜRK ASSUBAY meslek grubunun yüzyılara yayılmış kadim temditleri Saygıdeğer Başyazar Umur TALU beyin mütemadiyen gaspedilmiş haklarımızı sürekli yazmaları ve bu davaya gonül vermiş davadaşların konuyu gündeme getirmeleri neticesinde bütün zırhlarla korunan kapı aralandı gibi ama tam sonuç alıncaya ve haksızlıkların tamamının giderilmesine kadar: sosyal, ekonomik, statü,yetki,temsil ve özlük haklarımıza kavuşana kadar her türlü planformda yasal demokratik hak arama mücadelemiz sürecektir..Bu böyle biline ilgililere duyurulur... SEN ÇOK YAŞA Fahri Baş Assubay Umur TALU....

Onur GÜÇ TEMSİL
Ekonomist Kıdemli Sertuğ
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:44:28
Sevgili Meslektaşlarım
Konu başlığımızla ilgili olarak,

http://www.sabah.com.tr/haber,165E58BD2ED14E84A534AC0B010F98C4.html

Adresindeki yazıya yapılan yorumları arşivlemek ve sizlerle paylaşmak için buraya taşıdık.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:45:50
mert yolcu
11.11.2008 08:17:59
sevgili umur talu yu bu konudaki duyarlılığından dolayı kutlarım birde maaş konusu var 12 yıllık bir astsubay olmama rağmen bir ütğm kadar ancak alabiliyorum yeni çıkan bir polis memuru ile aynı ancak alabiliyorum acaba ben 12 yılımı boşamı geçirdim aldığımız maaş artık yetmez oldu

cem kırman
11.11.2008 08:17:48
sayın genel kurmay hiç düşünmüyor galiba o tazminatlar maaşlar kimlerin cebinden çıkıyor!şarkta görev yapan zaten dünya kadar para alıyor,diğer illerde görev yapan astsubay zaten yatıp para alıyor,askeri kimse düşünmüyor ama!aylarca karavana yiyior,gazino diye sadece televizyon ve çay ocağı olan biryerde hazır olda tv izlettirilir,psikolojik yardım için pdm kurulur telefon hattıyla,ama ad soyad vermek zorundasındır,ve dilenciye verilmeyen bir para askere maaş adı altında verilir,şimdi hangisi önemli?askermi? yoksa şark görevinden sonra yatan astsubaymı?

isa biter
11.11.2008 07:34:32
İyi güzel hemde çok sevindirici bir haber ama ayrımcılık hala hat safhada. ben bir uzman jandarmayım ev üniversite mezunuyum. emekliliğim geldi ama hala ortaokul mezunu gibi maaş alıyorum. nedense bize gelince ne hükümet ne de TSK biran önce düzenleme yapılması için elini taşın altına koymuyor. Aynı okulu bitirmemize, aynı işi yapmamıza rağmen en az maaşı alan ve sosyal tesislerden yok denecek kadar az yararlanan yine biz uzman jandarmalarız. Sayın TALU' nun sözüyle KENERA İTİLENLER!

ahmet dönmez
11.11.2008 07:00:23
bu bir devrimdir türk silahlı kuvvetlerini dahada güçlendireçektir.genel kurmay başkanımızı gönülden destekliyorum

şerafettin kutlu
11.11.2008 06:40:04
Umur TALU dan Allah razı olsun.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:46:33
ahmet badem
11.11.2008 08:53:14
bence bu yasa hiç iyi olmamış zaten askerler eğitimsiz birde subay yerine astsubay gelirse daha kötü olacak .

ali bal
11.11.2008 09:11:15
umarım en kısa zamanda sonuç verir öncelikle görevde olan arkadaşlarımın ve emeklilerinin kendine olan güveni, toplum içindeki saygınlıkları ve hayata umutla bakışlarında çok olumlu değişiklikler yaratacağından eminim.Konuyla ilgilenen, yıllardır sıkıntıları dile getirmeye çalışan, birşeyler yapmaya çalışan herkese teşekkürler

Ersen Gürpınar
11.11.2008 09:12:04
Emekli Assubaylar Güçbirliği Platformu olarak bu reformların hayata geçmesini bekliyoruz Bu ülke için en çok şehit ve gaziyi veren Astsubaylar imtiyaz değil adalet ve eşitlik talep ediyorlar

Aygün Günay
11.11.2008 09:14:48
Sayın Babahan,
öncelikle CESURYÜREK Sayın Talu'ya ve daha sonra da gazetemize dile getirilmeyen konuları dile getirerek,haber değerini verip yayınlayarak yaptıklarınız için sonsuz teşekkürler.
Medyanın gücü burada ortaya çıkıyor.Üç yıldır tarafımızdan çeşitli yollarla kendisine gelen tüm teklifleri hakkımızın aranmasında sürekli gündeme ve köşesine taşıyan Sayın Talu'nun verdiği destekle bugün konuşulur hale getirdik.
Şimdi en kısa sürede hayata geçirilmesi ve assubay emeklilerimizinde verilen haklardan yararlandırılması tek temennimiz.
Sesimiz olan ve bizleri duyuran sizlere saygılar sunarım.

ahmet pelit
11.11.2008 09:28:12
Genelkurmay başkanı orduda sadece asstsubayların olduğunu zannediyor, astsubaylar bazı orduevlerine giremiyormuş,uzman jandarmalar hiç birine giremiyor,astsubayların lisans üstüne derece verilecekmiş,uzman jandarmalar 4 üniversitede bitirsede ortaokul mezunu sayılıyor uzman jandarmaların yüzde doksanının yüksek okul mezunu olmalarına rağmen, sadece oyaka subay astsubayların parası kesiliyor gibi yönetim onlardan 26.000 uzman jandarmayı görülmüyor, yinede astsubaylara hayırlı olsun, inşallah bizide bir gören olur,sadece şehit olduğumuz zaman hatırlanmak istemiyoruz
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:47:08
hacı babi
11.11.2008 10:51:04
Yarayı Kaşımaya devam edin. Tamam da bunu neden yapıyorsunuz?

süleyman mete
11.11.2008 10:50:04
Çok iyi ama asıl uzman çavuşların durumu düzeltilmeli orduevlerine alınmayan ve lojmanlardan enaz faydalananlar onlar.Yeni başlayan uzmanla 20 yıllık uzman aynı maaşı alıyor bunlar önce düzeltilmeli.teşekkürler.

hasan aydın
11.11.2008 10:27:38
Ast ama subay ne demek istediginizi kavrayamadım veya siz astsubayın kim oldugunu ve bu ülke için neler yaptıklarını bir türlü anlamak istemiyorsunuz Ben sana kısaca ast subay kim anlatayım astsubayın ilk rütbesindeki astçvş aktütünde yani en uçda komutan olarak görev yapandır.Tsk da kulanılan tüm araç silahın kulanıma hazırlanması kullanılmasın da görev yapandır.Ast subay TSK nın omurgasıdır eti dir beynidir tırnagıdır.Tsk daki tüm sistemde alın teri vardır.Başbuğ komutanın yapmaya calıştıgı sezarın hakı sezara ama yinede bunu tam olarak yerine getirecegine inanmıyorum. Subayların tamamını Astsubaylardan al. Astsubay okulunu da lisan seviyesine cıkar hak edeni hak ettigi yere getir. Kaliteyi profesyöneliği gör.(Bu söylemek istedigimin altıda subay astsb kalite ayrımcılı yoktur.)Maaş ları yetersizdir.Hak ettiklerini alamamaktadırlar.yaptıkları görevin karşılığı bu degildir.Yinede yavaş da olsada anlaşılmak olmak güzel değişime herkes alışacak istemeselerde gerçek bu çünki

erkan kiler
11.11.2008 09:56:12
orduyu yıllardır bunlar yönetiyor bizler bunu çok iyi biliyoruz ama ama........

Deniz Aktaş
11.11.2008 09:32:22
Üniversitelerde araştırma görevlilerine astsubay maaşı vermeyen zihniyet, AKP the End.

Ersen Gürpınar
11.11.2008 11:16:10
Bu kadar zor şartlarda görev yapan yüksek okul mezunu assubaylar klimalı ofislerinde görev yapan büro memurları ile ayni dereceden göreve başlıyor bunun adaletsizlik olduğunu görmeleri çalışma barışı açısından olumlu gelişmedir TEŞEKKÜRLER SABAH Sağolasın Sn.Genelkurmay Başkanım
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:47:43
yasemin karacan
11.11.2008 11:15:52
böylesine güçlü komutandan personeline sahip çıkması kaçınılmazdı 100 bin assubaylar adına teşekkürler

Astsubay Astsubay
11.11.2008 11:05:06
Umur Talu çok teşekkür ederiz. Çok şey yazmak isterdim ama!!!!!!!!

Mehmet SARIBOĞA
11.11.2008 11:02:49
Bu söylenenler şimdiye kadar zaten olmalıydı fakat hep söylendi bir türlü gerçekleştirilemedi.İnşallah olurda görürüz.

üstün çelenk
11.11.2008 10:53:23
sayın genel kurmay bşk yapacağına inanıyorum. lafta kalınmamasını gercekleştirilmesini bekliyoru m saygılar

yücel ceyhan
11.11.2008 11:25:56
Başta Umur Talu olmak üzere Sabah Gazetesi ve yöneticilerine Astsubay ların sorunlarını dile getirdikleri için çok ama çok teşekkür ediyorum. Mesajların yerine ulaştığını düşünüyorm. Bunada şükür.


astsubay asb
11.11.2008 11:25:19
herşey için teşekkürler umur bey. yazılarınızı sürekli okuyoruz. ben en çok 1/4 kademesinin verilmeme nedenini sadece astsubayları kapsadığını çözebilmiş değilim. birde ordunun yükünü çekiyor. herşeyin sorumlusu astsubaylar.ama yetki yok.


Salih Tuzcu
11.11.2008 11:24:58
Astsubayların sorunlarında haksızlık kelimesi bile masum kalır; Sesimizi duyuran Sn.Umur Talu'ya ,sesimize kulak veren Sn.Genelkurmay başkanımıza minnettarız.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:48:33
recep yaban
11.11.2008 11:22:44
astsubay haklarında yapılması planlanan iyileştirmeler için kamuoyu hep hükümeti suçlamıştı ama sizinde bizimde bildiğimiz gibi tüm haklarımızın genkur tarafından düzenlendiğini biliyorduk.nihayet yetkili makamlar sizlerinde desteğinizle harekete geçmiş olmaları sevinç vericidir.dileriz uzun sürmez aksi taktirde em.asb.lar aylık 500 ytl ye çalışmaya devam edecekler.


yaşar yavuz
11.11.2008 11:18:49
Uzman cvş.lara BakıLsın Hala Ortaokul mezunu

mustafa kurt
11.11.2008 11:30:19
çok teşekkür ederiz umur TALU 'ya bu ilgi ve alakasından dolayı.. herkes insanca yaşasın degil mi umur abicigim

cahit ÇAKIR
11.11.2008 11:29:52
ALLAH yolunuzu ve bahtınızı açık etsin,sizden razı olsun... Hiç bir asb.fazla birşey istemiyor,iste -
dikleri ADALET,SUBAYLARIN haklarını bize verin demiyor,sadece kendi mali, hukuki hakları ile statülerinde insani ve evrensel standartları yakalamak. EN UZUN YOLCULUKLAR,
KISA BİR ADIMLA BAŞLAR,


mecit BAYKAL
11.11.2008 11:29:29
sağol,allah razı olsundan başka eksik görüğünüz konularda da umur beye yardımcı olun.teşekkürleri umur beyin bizzat kendisine müsait zamanında yüz yüze yapalım.


fatih daglar
11.11.2008 11:27:00
gercekten mükemmel biz asstsubaylar icin ancak bu tarz düzenlemelerin uzman cavuslar ıcınde yapılması gerekır. ornegın uzman cavuslar 45 yası doldumu emeklı olmadan ordudan sozlesmelerı mes edılmek uzere cıkarılıyorlar... genel kurmay baskanımızı sukran duygularımızı sunuyoruz...
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:49:51
Asaf GÜNGÖREN
11.11.2008 11:26:09
" Hak verilmez alınır." deyişini bilseydiniz Org. BAŞBUĞ ' un yaklaşımını JEST olarak niteleyerek, hem onu hem de, bunu hakkeden büyük bir kesimi incitmezdiniz. Bir insana , bir topluma, toplumun bir kesimine hakkını vermek, onlara jest yapmak değildir.Sözün nereye varacağını bilin ve ona göre kullanın. Kimseyi zor duruma düşürmeyin. Mesele bir hakkın tesliminden ibarettir.
OYAK meselesinde umarım üye emeklilerin de temsil edilmesi düşünülür.Dünyanın hiçbir yerinde böyle yenetilen bir şirket veya holding yoktur.Meseleye sadece astsubaylar açısından bakmak, eksik bir çözümdür. Bunu da bilmeniz gerekir.
Orgeneral Başbuğ son derece doğru hareket etmiştir. Ordumuzun adeta bir parti gibi siyasetin ortasında kalmak dışında , halletmesi gereken yığınla sorunu vardır.Yaklaşım bu olursa sorunlar elbette çözülecektir.

ibrahim orhan
11.11.2008 11:41:12
bu kararlar uygulamaya konursa gerçekten yapılan haksızlıkların bir kısmı telafi edilir. bir insanın önünde yükselebileceği mevkii ve makam olmazsa o kişide çalışma azmi olmaz. birde subayların astsubaylara karşı bakış açılarınında değişmesi gerekir. çünkü yıllarca doğruları düşündüğümüz halde fikrimize itibar eden olmadı. zaten sizin fikriniz ne diye sorulmadı bile. buda zamanla değişir sanırım.

muammer arı
11.11.2008 11:37:46
Askerliğini yedek subay olarak yapan ey devlet büyüklerim,Babaları Astsubay olupta Astsubayların çalışma zorluklarını herkesten iyi bilen ey okumuşlar , Umur Bey kadar ve Başbuğ paşa kadar olamadınız,ne diyeyim,

Salih Tuzcu
11.11.2008 11:37:37
Haksızlıklarımızı saymakla bitiremeyiz örneğin yüksek okul mezunu assubaylar büro memurları ile ayni dereceden göreve başlıyor bizler imtiyaz değil adalet ve eşitlik istiyoruz Sesimizi duyuran ve duyanlara minnettarız

Nihayet Varlığımız Hissedildi
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:50:22
11.11.2008 11:34:33
TSK'nın temel görev elemanları nihayet fark edildi. Canı pahasına görev yapan ama gerek sorumluluk gerekse yetki karmaşası için de görev yapan Astsubaylar özlemle bekledikleri haklara nihayet ulaşmaya başlıyor. Geçmiş zamanda Binbaşıyla aynı oranda maaş alan Başçavuşlar şimdi Üstteğmenle aynı maaşı alıyor. Emekli olduğunda da binbaşılar gibi kıdem ve görev tazminatları kesildiğinden %50 maaş kesintisine uğruyordu. İnşallah biran önce düzelir.

mecit BAYKAL
11.11.2008 11:33:01
foça eğitim merkezi müşterek kullanıma açıldı.sonrası ne oldu.

orhan yılmaz
11.11.2008 11:58:42
tşk ederiz sayın yazar birde tsk daki general sayısına değinseniz harbiye saltanatının da ergenekonunda pkk nın da her olumsuz olgunun altında bunlar var.500 çalışan general var emeklisiyle 10 bin belki, herbirine orduevi hizmetkarları ve dolaylı hizmetten ötürü 100 askeri var...sonuç olarak 100 bin civarı mehmetçik bunlara hzmet ediyor bilmem anlatabildimmi.


önder araz
11.11.2008 11:58:09
geçte olsa bir şeyler değişiyor ama tsk/da ast rütbede olanlarda var onlarında unutulmaması dileği ile


mehmet yelin
11.11.2008 11:54:25
Teşekür ederim 14 yıllık evliyim 9 kiralık ev degiştirdim 5 sınıfa gide çocugum 5 yılda 7 ögretmen 4 okul degiştirdi ve 7 ayrı ilde görev yaptım birde olaya bu boyuttan bakın çocuklarımızın egitimi ne şekilde oldugunu siz düşünün ama onurlu ve gururlu bir teşkilatın mensubu olmaktan onur duyuyorum teşekür ederim.


Kubilay AKBULUT
11.11.2008 11:46:22
Uzun yıllardır ihmal edilen,görmezden gelinen şanlı ordumuzun fedakar emekçileri Astsubay'lar için uzun zamandır beklediğimiz adeta tüm ezberleri bozan cesur bir açılım..Başta ısrarla ve inanarak sorunlarımızı her koşulda dile getiren ,insani tavır ve duruşuyla sayın Umur TALU'ya; katkılarıyla sesimizin duyulmasını sağlayan diğer basın mensuplarına,iradesiyle sorunlarımızın birinci derecede çözüm makamı olduğuna inandığımız Gen .Kur.Bşk.ı Sayın Org. İlker BAŞBUĞ'a,sorunların çözümü için yoğun uğraş verdiğine inandığımız TEMAD'a,ve yüreği birlik beraberlik Astsubay sevdalısı değerli meslekdaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.Çalışanıyla emeklisiyle ordu içindeki birlik ve beraberliğin yanısıra,motiveyide artıracak bu devrim niteliğindeki girişimin bir an önce hayata geçirilmesini umuyor ve diliyorum.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:51:13
ökkes çelik
11.11.2008 11:43:07
hiç ümitlenmeyelim. bunun altından başka şeyler çıkar. sorumluluk var yetki yok. bu yenilikler sorumluluğu artırmaya yöneliktir. bizden görüş alınmadan yapılan değişiklikler herzaman aleyhimize olmuştur. bilmiyorum sizden görüş alındımı?

ama subay degil
11.11.2008 12:07:50
Bir holdingte, holding yoneticileri de var, calisan isciler ve ustabasilari da var.
Muhendis ile ustabasi arasındaki farki kaldirmaya kimse kalkismasin. Hep haklar astsubaylara ama subaylara verilen yeni bir sey yok.


salih aydın
11.11.2008 12:06:38
Ne işe yaralar anlamadım ki 4 tane çapulcuyla başa çıkamazlar. yetmezmiş gibi ergenekon olurlar. yetmezmiş gibi şehirlerinen gözde yerlerini kaparlar gazino yaparlar, yetmezmiş gibi kışlada dağda olması gereken erleri kendilerine posta, eşlerine posta, makam şöförü , yetmezmiş evlerine koruma, çocuklarına okul servisi ,daha neler neler er karının sıgarasını yakıyor varmı böyle bir firiiisitiii ladyyyy ne bu yaaa bunun nesi subaylık tanklar hala süper benzin yakar bütçenin hala yarısı bunlara yetmez amele olamayacak lar işte böyle sefa sürer kimse itiraz etmesin yanlızca düşünsün bu ülke hepimizin yanlız onların değil.


abdullah tunc
11.11.2008 11:59:48
yüzbilerin sesi olmanızdan dolayı ugur beyi kutluyor saygılar sunuyorum cok yalınız kalmıştık...


CENAN EYNUR
11.11.2008 11:59:24
SAYIN UMUR TALU YAZILARIYLA GÖNÜLDEN DESTEKLEDİ KENDİSİNE BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.AÇILIMI GERÇEKLEŞTİRME ÇABASINDA OLAN SAYIN GENEL KURMAY BAŞKANINA TEŞEKKÜRLER EDİYORUM.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:51:46
dilara soylu
11.11.2008 11:59:09
bende bir astsubay eşi olarak bu sayfya kısada olsa düşüncelerimi yazmak istedim eşim 14 yıllık astsubay olmasına rağmen hala 2 yada 3 yıllık polis memurlarının aldığı maaş miktarına denk almakta yani eşim yada aynı rütbede görev yapan silah arkadaşları aceba bunca yılı boşa diğemicem fakat emeklerinin karşılığını alamayarakmı geçirdiler umarım bu düzenlemelerle bu vatan için seve seve mücadele eden astsubaylarımız emeklerinin karşılığını alabilir.

okan yilmaz
11.11.2008 12:18:08
astsubay olurken dusunmediniz mi? siz de tegmen olun, siz de onun kadar alin.


fikret demir
11.11.2008 12:13:41
Sayın Talu;
Astsubayların yıllardır gündeme getirmek istedikleri ancak; bu konuda bir ortam bulamadıkları dertlerini çok ayrıntılı bir şekilde ortaya attığınız için sizi kutluyorum. Bu arada Sayın Genelkurmay Başkanımız değerli insan Orgeneral İlker Başbuğ'a da bu vesile ile selam ve saygılarımı sunuyorum. Onun bu konuda başlatmış olduğu değişime sizlerinde medya olarak katkıda bulunmanızdan dolayı teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Sevgi ve saygılarımla...


Selim YILMAZ
11.11.2008 12:11:30
Umarım bu söylenenler lafda kalmaz. Öncelikle Emekli astsubayların maaşlarında iyileştirme, Görev tazminatı verilmesi, 1'in 4'ünden emekli olma hakkı, kamplardan yararlanma oranlarının Subay - Astsubay sayısına göre tekrar düzenlenmesi ve eski adaletsiz durumların düzeltilmesi gibi önceliklerin yapılmasını beklemekteyiz. Astsubayların hakları verilmediği müddetçe en verimli döneminde ve erken yaşta emekli olmaya devam edeceklerdir. Ben şahsen 4 yıllık üniversite bitirdiğim halde 1'in 4'ünden maaş ve görev tazminatı alamadığım için genç yaşta emekli oldum. İlgililere hatırlatırım.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:52:21
yavuz güneş
11.11.2008 12:09:58
sayın talu teşekkürler.İnanın en küçük rütbedeki arkadaşlar bile sizi tanıyor.Ne mutlu size...Gerçekten istenilen şeylere bir baksanıza ve yıllardır verilmiyor.PROFOSYENELLİK bilgi ve beceri ister.O kadar çok yetişmiş insan emekli olduki bizim gibi çok büyük bir kayıp anlayana.......hoşçakalın


METE OĞUZ
11.11.2008 12:09:57
Sevgili Umur Talu beye sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

suat kaya
11.11.2008 12:38:31
Silahlı Kuvvetlerde çok geç kalınmış bir tabu yıkılıyor.Sayın Umur Talu ve sayın Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a sonsuz teşekkürler.


hakan kaya
11.11.2008 12:32:08
BÜTÜN ASTSUBAYLARIN DERTLERİNE TERCÜMAN OLAN SESSİZ ÇOĞUNLUĞU SESİ OLAN UMUR TALU YA MİNNETTARIZ KENDİSİNE VE BU SORUNLARA DUYARSIZ KALMAYAN SAYIN GENELKURMAY BAŞKANIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ


yılmaz günyıl
11.11.2008 12:25:51
ben bu yorumu tsk komutanlarına yazmak isterdim mümkünse subay ve assubaylarınızı siber ve netlog sitelerindentoparlasınlar ve tek gercegimiz tsk ülkemizin şeref abidesidir tartışılmaz
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:53:01
RASİM KAYA
11.11.2008 12:19:57
GAZETELERİN BAHSETTİĞİ SÖZDE REFORM HABERİ TSK.NIN KENDİ İNTERNETİNDE YAKLAŞIK 7 AY YAYINLANDI.ÖNEMLİ OLAN BU OLMASI GEREKEN HAKLARIN HAYATA GEÇİRİLMESİDİR.BU MESLEĞE ÇEYREK ASIRLIK ÖMRÜNÜ VERİPTE EMEKLİ OLAN BİRİSİ OLARAK VADEDİLEN ŞEYLERİN (ESKİYE BAKARAK VE ÜST DÜZEY SB.LARIN YAKLAŞIMINI DA BİLDİĞİM İÇİN) OLABİLECİĞİNE İNANMIYORUM.BU SIKINTILARIN ÇOĞU TSK YA DA AŞAR BOYUTTATDIR.KANUNLA DEĞİŞMESİ GEREKEN SİYASİ ÇÖZÜMLERDİR.MECLİS GENEL KURULUNDA KABUL EDİLİPTE ERTESİ GÜN İPTAL EDİLEN BAŞKA BİR KANUN OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM.BİZİM HAM SİYASİLERİMİZ GENERALLERE SORMADAN HİÇ BİR KANUNU-ÖZELLİKLE ASTSB.LARI İLGİLENDİRİYORSA-KENDİ BAŞLARINA ÇIKARAMAZLAR.4 YILLIK LİSANS EĞİTİMİ YAPTIĞIMIZ HALDE 1/4 DERECESİNİ ALAMAYAN TEK ZÜMREYİZ.UMUR TALU BEYE SONSUZ TEŞEKKÜRLER.EMEKLİ ASTSB.LARIN DURUMU DAHA VAHİM;EMEKLİ ALB.İLE AYNI TAHSİLE SAHİP EMEKLİ ASTSB.IN MAAŞI TAM İKİ KAT FARKLI.SÖZDE ALB.LAR DEVLETİ TEMSİL EDİYORLARMIŞ.ACABA KAÇI VE NE KADAR ZAMAN TERÖRLE MÜCADELE ETMİŞLER.ASIL BUNLARI ÇÖZÜN.


korkut çulha
11.11.2008 12:19:43
Sayın umur talu'ya bu zamana kadar yaptığı hizmetlerden, Sayın Komutanımızada duyarlılığından ötürü Teşekkür ederim.Ama daha çok sorunlarımız var.Bunlarında giderilmesini talep ediyoruz.İnanın bu gün Astsubay camiasının yüzü gülüyor.Biz büyük bir aileyiz aile büyüklerimizden sorunlarımızın giderilmesini isteyeceğiz ve devam edeceğiz.Emeği geçen herkese Teşekkürler

ABDULLAH KAYA
11.11.2008 12:48:24
Yüce Türk Milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri çok büyüktür.
Onlar yüce olduğu için biz de görevimizi en iyi şekilde ve karşılık beklemeden yaptık.
Sayın Başbakanımız ve Sayın Genel Kurmay Başkanımız bu projeleri gerçekleştirirlerse manevi hazzımıza katkısı şüphesiz olacaktır.
Ölümsüz şehitlerimizin huzurunda eğiliyorum.
Tüm meslektaşlarıma ALLAH' ımızdan saadetler diliyorum.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:54:28
sezgin yakar
11.11.2008 12:47:08
Umur TALUYA sonsuz şükranlarımı sunarım. Şuanki Genel Kurmay Başkanı benimde Genel Kurmay Başkanım olmuşturtur.


astsubay .
11.11.2008 12:46:36
Sayın Genel Kurmay Başkanımızın düşünce tarzını ve bize verdiği önemin farkındayız. Bazı şeylerin Komutanımız sayesinde değişebileceğinin farkındayız. Teşekkürler..


Mehmet Gürel
11.11.2008 12:45:59
Tüm sessizler gibi Astsubaylarında sesi olan ve olmaya devam eden Umur Talu'ya müteşekkiriz.
Ancak haberde yazılan iyileştirmelerin gerçekleşmesi konusunda maalesef fazla umutlu olmadığımı belirtmek isterim.
Sn. Başbuğ'un Ocak ayı içerisinde Astsb. MYO'nda Gnkur. Bşk.lığına ilettiği iyileştirmelerin gerçekleşmesi artık kendi elinde.
Ancak bu hiçte kolay olmayacak.
Zira bu yıl 1/4'ü için çıkan kanunu bir gece içinde tekrar geri çektiren gücü aşmak kolay olmayacak.


necdet kafalı
11.11.2008 12:39:39
Emekli bir astsb olarak tarifi mümkün olmayan kocaman teşekkürler.Bu yapılanlar sadece olması gereken insani uygulamalar.Ülkemizde insanlar tesadüfen meslek sahibi oluyor o nedenle bugüne kadar yapılan uygulamaların bir kısmı zaten insan haklarına aykırıydı acın astsb ların önünü bakın nekadar başarılı arkadaşlar cıkacaktır saygılarımla

ŞENER KISA
11.11.2008 13:01:11
ÜLKENİN DURUMU BELLİ.MEMURLAR
İLE EMEKLİLERİN HALLERİ BELLİ......


MEHMET MUHTAR
11.11.2008 13:00:55
SAYIN TALU:ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM,İYİKİ VARSIN..
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:55:13
KENAN KENAN
11.11.2008 12:59:35
SAYIN TALU SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM,.ÇOK ASTSUBAY ÇOCUKLARI ÇOK İYİ YERLERE GELDİLER AMA HİÇBİRİ BABASI VE AMCALARI İÇİN HİÇBİRŞEY YAPMADI.İYİKİ VARSINIZ,SAĞOLUN.


ibrahim sarı
11.11.2008 12:57:52
inşallah gerçekleşir..............


nail çakırdere
11.11.2008 12:57:49
Ast sb lıktan sb lığa geçiş çözüm olamaz ast sb kd bçvş luk üniversite mezunu ayrıcalık ve makam tazminatı gerektiren ihtisası ile ilgili bilirkişi olan bulunduğu birlikte direk olarak generale karşı sorumluluk taşıyan bir makam olmalıdır. bu bir ast sb. hedeflerinde olup sb olanların dışında işe yaramaz insan grubu olmamalıdır. Çağdaş ordu düzeni bunu gerektirir.

ŞENER KISA
11.11.2008 13:08:29
ÜLKENİN DURUMU BELLİ. BARİ ASTSUBAYLAR MAAŞ YÖNÜNDEN AĞLAMASIN. 20 YIL DİRSEK ÇÜRÜTEN DOKTOR,MÜHENDİS YARINIZ KADAR MAAŞ ALIYORLAR.SİZE VERİLEN İMKANLAR DA ONLARDA YOK. SİZLERİ ELEŞTİRMEK DE

musa farız
11.11.2008 13:08:01
umut fukaranın ekmeğidir diye bir ata sözü vardır. ya ağzımızın tadlanması için uzaktan bal gösteriyorlar veya aziz nesin in dediği gibi yaşar ne yaşar ne yaşamaz da anlatıldığı gibi iş var yaşar yaşar,hak var yaşar yaşamaz olmaktan bıktım.kanun toplumdaki herkesin haklarını düzenliyor ama bize gelince sen askersin karışamayız mantalitesi var. ön yargı yıkılmadan tabular ortadan kalkmaz.önyargısız tabuları yıkan ve yıkmaya çalışan herkese teşekkür ederim.


abdullah güler
11.11.2008 13:03:24

Sabah gazetesi ve özellikle bizleri destekleyen ve sorunlarımızla ilgilenen Umur TALU beye teşekkürlerimizi bildiririz. Genç Astsubaylar Birliği.....
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:55:48
Kamil tutar
11.11.2008 13:02:13
TSK'lerinde yalnızca subay ve Astsb.lar varsa lütfen bizim ilişiklerimizi kesip göndersinler biz bu ülki içn binlerce şehit vermiş uzm j.malar olarak önce bizim hakkımızı istiyoruz eşit maaş eşit lojman hakkı sosyal tesislerden yararlanmak istiyoruz, hpak isi önce o haklar verilsin. eşitlik yapılsın yok istemiyorlarsa arkadaş sizi istemiyoruz gidir desinler bizde gidelim avrupa insan haklarına dava edilim bakalım kim kazanacak size soruyorum sıradan bir ile gidin aynı dönem işe başlamış bir astsb, bir uzm j çağırın hangisinin yüz şekli çökmüş dağılmış önce biz hakkımızı istiyoruz hak verilecekse yoksa aradaki uçurumu açmayın, bir birlikte 20 lojman var ise 10 tanesi subayın 7 tanesi asts 2 uzm j. 1 sivil memur nerde bunun hakkı, bumu adelit bir birlikte 5 subay var ise 20 astsb 35 uzm j var hangisi fazla lütfen eşitlik istiyoruz benim devrem astsb olmuş benden 500 yt kadar fazla maaş alıyor adelet bumu. sizin adete anlayışınız bu ise birşey demiyorum


kamil poyraz
11.11.2008 13:01:58
ben bir astsubay çocuğuyum 60 lı yıllarda babam şark hizmetini yaparken
tatbikat nedeni ile annemle 22 gün köy evinde yalnız kaldık ve annem hamile idi korkudan çocuğunu düşürdü.savaşta barışta sırt sırta görev yapan subay astsubayın orduevlerinin kamplarının
ayrı olması gücüme gidiyordu tşk ederiz syn genelkurmay başkanım.

yasin bedir
11.11.2008 13:23:56
Durumumuzu bir kez daha ortaya döktüğünüz için teşekkürler. Neler var daha neler. Birlik içindeki görev yükü, zimmet, nöbet, askerlerin disiplininde kullanılma, paşaların özel işine koşturulma. Yirmi yılda on tayin. Eziyete dönüşen mesailer, yok sayılma.. aşağılık kopleksine sokulma. Umarım bu kez de lafta kalmaz. Hükümette el atmalı bu işe. Subaylı*ğa geçişten ziyade astsubaylığa itibar kazandırılmalı. Yayınınız için tekar teşekkürler.


İsa TOPRAK
11.11.2008 13:21:40
Sorular ve sorunlar aynı kalırsa ilerleme sağlanamaz.Üzerine gidilir topyekün iyileştirme sağlanırsa çözüm olur.Bu memleketin SUBAY'ıda ASTSUBAY'ıda bu ülke için vardır.Sınıf ayrımı,seviye ayrımı yapılırsa sorunların başına dönülür.İnsan gibi,insanca yaşamak istiyorsak birbirimizi İNSAN gibi sevmeliyiz.Sevmenin,sevgininde seviyesi olmaz.Anne ve babanın evlatlarını ayırt edemeyeceği gibi sevmeliyiz.Getirilecek iyileştirmeler pansuman edici değil iyileştirecek nitelikde kalıcı olmalıdır.Sen şusun,ben buyum demekle,sen bunu layıksın ben buna layıkım demekle,senin derecen en üst seviyede benimle aynı olamaz demekle çözüm bulunamaz.Biz insanlar iyi şeylere layıkız.Layık olanlarda yadırganmamalıyız.Ne oldum dememeli,ne olacağım demeli.Hasbel kader roller değişik olmuşda olabilirdi,o zaman ben nasıl düşünürdüm diyebiliorsan doğru yoldasın aksine doğru yolu bulmak zorlaşır hatta imkansızlaşır.Umur TALU kardeşimize bende teşekkür ediyorum.Sağlıcakla kalın.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 13:56:25
Tarkan YANGIN
11.11.2008 13:20:49
Sayın Ceyda KARAASLAN, vatanımız uğruna seve seve canlarını verip şehit düşen yüzlerce astsubayımız, yattığı kabirlerinde; milletinin, onları ve ailelerini unutmadığını gördüklerine eminim. Vatan onlara minnattar, milletimiz de sizler gibi duyarlı yazarlarımıza minnattardır. Saydılarımla...


Eyyup Kavazlar
11.11.2008 13:20:07
Emekli Astsubaylar Derneği Şube Başkanı olarak ve İşletme Fakültesi Mezunu bir Emekli Hava Astsubay Olarak 2002 yılından buyana iyice ihmal edilmiş ücretleri açlık sınır altına çekilmiş bir TC vatandaşı olarak bir ümnitle bekliyorum.Başlangıç derecemin 8/1 ne çıkarılmasını,1/4 dereceye düşürülebilmememi,İnsangibi yaşayabilecek bir ücretlendirme ve ile Subay- Astsubay ayrımı yapılmadan silahlı kuvvetler içinde hak paylaşımı beklmektyim.Yine söylüyorum inşallah diy çünkü bu olaylar daha öncedende bizlerin baskısıyla çok gündme gelmişti.


hüseyin mutlu
11.11.2008 13:16:26
Teşekkürler syn Umur TALU Teşekkürler duyarlı yöneticiler

Abdullah ŞAHİN
11.11.2008 13:41:13
Çok teşekkürler !... Sorunları bilen çok çözüm getiren yoktu. Bu zamana kadar yaptığınız takdire şayandır. Astsubayların konuşamayan dili oldunuz. Şükranlarımla...


Ali TUTKAVUL
11.11.2008 13:28:56
Ben emekli astsubay olarak,Umur TALU bey sizi bu çalışmanızdan dolayı tebrik ediyorum.Onbinlerce emekli ve muvazzaf personelin sesi oldunuz.Çalışmalarınızın devamını dilerim.


turan özcan
11.11.2008 13:27:13
Türk silahlı kuvvetlerinde birlik ve beraberliği artırıcı bu tür girişimleri alkışlıyoruz.Zenci beyaz ayrımı gibi yıllardır süregelen yanlışlıkların ortadan kaldırılması olağanüstü birer çalışma.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:01:41
yasin bedir
11.11.2008 13:25:52
Akaray orduevinin yıllardır zaten müşterek çoğu oruevi hibi içerden bölümlü. Yani subay kısmı- astsubay kısmı diye bu da değişmedi. Bu konda yeni bir şey yok. Selamlar


salim kılıç
11.11.2008 13:24:00
sadece ast subay arkadaşlara yönelik olan bu mali yönün kuvvetlendirilmesi çalışması yıllardan beridir saten OYAK bünyesindeki iyileştirmeler ile yapılıyordu. emekli olan ast subay arkadaşlar kelimenin tam anlamıyla tabirimi mazur görün eşşek yüküyle para alıp emekli oluyor ve emeklilik maaşları da halen çalışmakta olanlarla neredeyse aynı kalıyordu. onun için arkadaşlar diğer meslek grubunda çalışanları örnek göstermesinler. onlar 25 yıl üzerinden emekli olsalar bile çalıştıklarının ancak 3/2si maaş ve sadece kendi biriktirdikleri paralar ile emekli olabiliyorlar. Umur bey bu konu üzerinde de araştırma yapsın.

mustafa ikizoğlu
11.11.2008 13:46:16
Karın tokluğuna görev yapan Mehmetciğimiz....onları biliyormuyuz.Hangi hizmeti veriyoruz.Yada niçin vermiyoruz. Hak etmiyorlarmı?


astsubay astsubay
11.11.2008 13:44:49
bu yalanları bırakın artık hiç bir hak verildiği yok kaçıncı yüzyıldayız siz nelerden bahsediyorsunuz bunlar hak mı allah aşkına sorarım ufak rakamlar ve ufak hesap peşinde değiliz biz astsubaylar eşitlik ama seviyeli eğitimli bir eşitlik çünkü yaptığımız işler onlardan fazla şüpheniz olmasın değişen olmayacak elbette ama zararını ilerideki yıllarda tsk çekecek yazık bu milletin ordusuna..... abd nin türkiyeye ağzına bal sürmesi gibi bir olay bu :))


Himmet Arslan
11.11.2008 13:42:15
Bütün bu yazılanların iyi gelişmeler olduğunu söyleyebiliriz ancak dikkat edinyazılanlar diyorum henüz bir şey yok.Yine eskisi gibi yüksek perdeden atıp dağ fare doğurmasın göstermelik bir iki uygulamayla geçiştirilmesin korktuğumuz bu hadi bakalım hep beraber bu işin nereye kadar gideceğini görüp yaşayacağız umarım olumsuz manevralarla olay sulandırılmaz .
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:02:35
hakan töngül
11.11.2008 13:41:52
milenyum çağında,2008 yılında bu konuları konuşmak aslında utanç verici.Bu tür sorunları sahiplenip,dile getiren Umur TALU'ya içten teşekkür ederim.


halil astsubay
11.11.2008 13:41:36
Eşit paylaşımın olmadığı bir kurumda verimde olmaz huzurda astsubaylarda bu ülkenin gerçek koruyucularıdır. Bizlere sahip çıktığından genelkurmay başkanımızı kutluyorum.


Ahmet TOKAY
11.11.2008 14:36:21
Lisans mezunu Astsubayların 1/4'ne düşememesini izah edecek hiç bir gerekçe yoktur. Tüm memurlar bu hakkı alırken astsubayların 1/3'ünde kalması insan hakları eşitliğine aykırıdır. Sağolsun Sn. Başbuğ birçok konuya el atıyor. Ancak mali konular hükümetin işi, işte orada bazı soru işaretleri başlıyor......Bakalım Maliye Bakanı ne yapacak.....?


selman berberoğlugil
11.11.2008 14:35:58
camia adına olumlu gelişme umut ulutan'a teşekkürler


emre tatmaz
11.11.2008 14:08:43
bu sayılanların gerçekleşmesi zor gibi, benim şahsen ümidim yok, ama inşallah değiginiz gibi olur yinede bunların dile getirilmesi buyük bir ilerlemedir


tolga x2x
11.11.2008 14:02:13
Bakın polis size kıyas değil,neden siz hiç kapıda silahla hedef tahtası gibi nöbet tuttunmu.8_5 değilde 12_14 saat çalıştınmıbu hergün.Ayda bir sefer kolluk gelir bunuda subay gazinolarında uyuyarak veya vatandaşın asker diye gönderdiği evlatlarını hizmetinizde kullanarak geçer. evinizi boyar, eşyanızı taşır,eve bakkal çıraklıgı bile yapar.daha yazmak istemiyorum hep askeryapar.siz servislerde.polis belediye otobüsü veya dolmuşlardatinerci.zihniyeti bozuk insanlarla tek başına.terörden şehit olan polis sayısı astsubay sayısı karşılaştırın hangisi fazla.benim kızdığım nokta polisle kendinizi karşılaştırmanız.polisin emredeceği kinsesi yok sizin gibi.herşeyini parasıyla kendisi yapmak zorunda.çünkü hepsi şehirlerde çalışıyor.pahalı herşey.size köyde yetmeyen para polise metropolerde nasıl yetecek lütfen bizi kendi katakorinize sokmayın vede karşılaştırmayın.Yayın yapan kuruluşlar bunları karşılaştırarak yazmalarını halkı bilgilendirmelerini asker polis ayrımının ortadan kalkmasını sğls
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:03:22
bülent yenihayat
11.11.2008 13:50:41
ben kkk.lığında 23 yıl çalışarak emekli oldum ama malasef emekli aylığım masraflarıma yetmiyor,emeklilerinde düzenlme kapsamına acilen alınması gere-kiyor.Umur Taluya çok teşekkür ederim bizlere önem verdiği için...!

can can
11.11.2008 15:01:22
sayın umur bey bunların hepsi güzelde maaş konusunda bir iyileştirme olacakmı?saygılar


ahmet durmuş
11.11.2008 14:58:44
Ömer Tütem oğlunun astsubay olmasını ister mi acaba. Albayın maaşıyla da ilgilense azıcık. Polislerle mukayese götürmez. Bir polis kaç yer geziyor. Mesaisi bizimkiyle ölçülemez. Benim iki kardeşim de polis, yakından biliyorum.


okkes celik
11.11.2008 14:52:51
görşümüz alınmadan yapılmış bu değişikliklerin arkasında birşeyler var.hiç sevinmeyelim.bilmiyorum görüş ve öneri sordularmı? bu değişiklikler sorumluluğu artırıyor ama yetki aynı bu konuda bir açıklama bile yok.tek sorunumuz bu. gazinoya girsen neolur girmesen ne olur. çocuğa emzik verirsin sevinirya bizimkide o hesap biraz. bir fıkra var da neyse anlatmayayım... savunmam yetersiz görülüp sorgusuz atarlar 7 gün......:))


cüneyt gençoğlu
11.11.2008 14:49:57
Sonunda bazı şeylerin değişmesi gerektiğinin farkına vardılar.İnsanların kariyerinde ilerleyebilmeleri için önlerinin açık olması gerekir.Ortaokul yıllarında askeri okula gittiğimde, ders durumu benden daha iyi olmayan arkadaşlarım şu an doktorluk ve avukatlık gibi idaellerini gerçekleştirmiş durumda;bense yüksek lisansı bitirmeme rağmen karşılığında birşeyler elde edemiyor.Türkiye de emekli olurken maaş derecesi olarak 1-4 üne bile düşemiyorum.Türk Silahlı Kuvvetlerinin sayıca bu kadar çoğunluğunu oluşturan,birçok sıkıntısını çeken Astsubayların sizce de değerinin daha fazla olması gerekmez mi?
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:04:12
Ömer Tütem
11.11.2008 14:42:48
Lise mezunu olarak meslek hayatına başlayan bir astsubay çavuş ile yine işe yeni başlayan 7 yıllık fakülte mezunu hekimleri de bir karşılaştıralım isterseniz. Tabi emekliliklerini de.

alper aydınm
11.11.2008 16:12:11
TSK subayların aldığı temsil tazminatını anlamış değilim. Astsubayların TSK yı temsil etmedikleri içinmi bu tazminatı almıyorlar.ondan sonrada iyileştirme yapacağız diye yıllardır gazel okuyorlar


Ersen Gürpınar
11.11.2008 16:00:55
Bazı yorumcular art niyetle bazıları ise bilmeden olumsuz yorumlar yapıyor Astsubaylar bilinenin aksine az maaş alıyor Yüksek okul mezunu 26 yıl hizmeti olan emekliyim 950 YTL alıyorum isteyen araştırsın emekli sandığı sicil numaram 48228013 Bu kadar ağır şartlarda kim görev yapıyor daha fazlasını değil eşitlik ve adalet istiyoruz.


ÖMER KESKİN
11.11.2008 15:50:58
SAYIN UMUR BEY BU ORDUNUN GERÇEK YÜKÜNÜ ÇEKEN UZMAN ÇAVUŞLAR.
SUBAYLARDAN ALDIKLARI EMİRLERİ SADECE UZMAN ÇAVUŞLARA İLETEN ASSUBAYLAR BAÇKA HİÇBİR YAPMIYOR YANİ PLANI SUBAY UYGULAMAYI UZMAN ÇAVUŞ YAPIYOR ASSUBAYLAR HİÇ BİTŞEY YAPMIYORLAR O YÜZDEN 10 YILLIK ASSUBAYLARIN GÖBEKLERİ KENDİLERİNDEN ÖNDE GİDER ESAS GARİBAN HİÇ BİR HAKKI OLMAYAN UZMANÇAVUŞLARIN SORUNLARINI DİLE GETİR ÜNİVERSİTE MEZUNUOLSALARBİLE ASSUBAYLARDA OLDUĞU GİBİ BİR KIDEM YADA KADEME VEYA MAAŞDA BİR ARTIŞ OLMUYOR ONLAR SUBAYLARDAN BİLE RAHAT ESAS MESELE UZMAN ÇAVUŞLARIN DOĞUDA BİLE ENÇOK VE KAPSAMLI MÜCADELE BİZİM SAYEMİZDE YAPILIYOR BAZI ÇİRKİN DURUMLAR OLSADA GERÇİ BU DURUMLAR HER RÜTBEDE OLUYOR BİZSİZ BU ORDU İŞİ GERÇEKTEN ZOR BUNLARI HERKES BİLİYOR AMA GÖRMEZDEN GELİYOR ŞUAN BİR BAŞÇAVUŞ 3. EVİNİ ALABİLİYORSA PASSAT ARABAYA BİNİYORSA NE MAAŞ AZLIĞI BİE YANİ UZMAN ÇAVUŞLARIN SORUNLARINA KULAK VERİN. TEŞEKKÜREDERİM SAYGILAR.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:04:45
Ersen Gürpınar
11.11.2008 15:46:22
sn.ö.Tütem Doktoru astsubayla değil doktor olan subayla kıyaslayınız sizde Sn.Tolga polis jandarma eri ile ayni statüdedir jandarma astsubayı ilçe emniyet amiri ile ayni statüdedir Kıyaslamayı yaparken hissi değil objektif kriterler kullanınız .Adelet birgün herkeze gerekecektir


ercan meşe
11.11.2008 15:40:08
yılmaz yılmaz denilen arkadaş önce biraz bilgilensin şuanda astsubayların %90 oranında yüksek öğrenimini tamamlamış durumda. Ayrıca uygar bir insan yaptığı yorumun arkasında durur kendisini saklamaz buda onun vizyon ve kapsamının küçüklüğünü gösterir.
Bilmeden ahkam kesenler ve kinini kusanlar yorum yazmışlar yüksek okul mezunu assubay büro memuru gibi göreve başlatılır hak ettiği tazminatlar ödenmez muhakemesiz yargılanır bir ayın yarısını kışlada geçirir bu ülke için ençok şehidi ve gaziyi verir görev koşulu kendisi ile kıyaslanamayanlar onu emsal gösterir bazıları ise adalet talebini kıskanır Adalet herkeze lazımdır Eleştirinizi dayanaktan yoksun yapmayınız Astsubayların imtiyaz talepleri yok insanca muamele,adalet ve eşitlik talepleri var www.emekliassubaylar.org sitesine girin bizlere hak vereceksiniz. Sesimizi duyuran Sn.Talu ve Sabah gazetemize Sesimizi duyan Sn.Genelkurmay başkanımıza minnettarız Saygılarımla


deniz deniz
11.11.2008 16:19:31
Bazı kurumlara imrenmemek elde değil çünkü astlarını korumayaı onların şartlarını iyileştirme gayretindeler ama üniversitelerde tam tersi asistana köle muamelesi yapılır koşullar iyileşecei yerde daha da kötü olur hergün mevzuat değişir birden hayatında değişeibilir ve kendini kapının önünde bulailirsin. Allah asistanlara yardımcı olsun.


enver özdemir
11.11.2008 16:17:25
herşey güzel ama emekli maaşında iyileştirme ne? bu emekli polise de yapıldı. oysa emekli sandığına kesintilerimiz aynı. diğer memurlarla ayrıcalık yaratmazmı?
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:05:13
AKİF HAS
11.11.2008 16:16:51
önce vatan kimseyi zorla orduya almıyorlar. istemeyen ceker gider. iş arayan cok.


Feridun KALE
11.11.2008 16:15:30
Sayın Umur TALU'nun dikkatine
Muvazzaf ve Emekli Astsubaylar ile onlarında astları hakkındaki toplumu bilgilendirmek adına yaptığınız çalışmaları ve yorumlarınızı büyük bir dikkatle takip ediyorum. Bu özverili çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum. Saygılarımla
Feridun KALE E.Dz.Astsb.Kd.Bşçvş.

turan özcan
11.11.2008 17:31:07
Astsubaylar bu ordunun belkemiğidir,%90 ı üniversite mezunudur,subaydan kıdemsiz ,uzman erbaşlardan kıdemlidir.Master yapsa dahi 1in 4üne düşemez,emekli maaşları albayın emekli maaşının yarısından azdır.İstekleri 1in 4üne yükselebilmek ve emekli maaşlarının albay kadar olmasada onların aldığı seviyelere çekilmesidir.


Cevat KILINÇDEMİR
11.11.2008 17:29:08
Sayın TALU ya ne kadar teşekkür etsek azdır. TSK da dikey yapılanma içinde yeterince duyurulamayan sorunlar gayet açık bir dlle sorunlarımızın ilgililere ulaşmasını sağlamıştır.İnsanların mesleklerin Astsubaylarıda kendisinin eğitiminin gelişme değişiminin bir karşılığı olmalı bu karşılık her tarafa bir artı olarak görülmeli bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların bütün meslek guruplarının da gelişmenin eğitimli olmanın önü açılmalı hatta teşvik edilmelidir. Sesimizi ve sorunlarımızı duyuranlara çok teşekkürler.


Mehmet ÖRTLEK
11.11.2008 17:17:55
Diğer meslek guruplarının hak edişlerini eleştirme niyetim yok.O arkadaşlar dan saygı bekliyorum.Sorunlarını bazı meslek guruplarını kırarak dile getirmesinler.Çünki ben böyle yaptım.
Umarım bu yazılanlar gerçekleşir.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:05:41
neme gerek
11.11.2008 16:55:28
ABD'yi ve batıyı her yönden örnek alırız. Bence asıl bu alanlarda örnek almalıyız. Bir astsubay orada genelkurmay başkanlığına kadar yükselebiliyor. (Yakın geçmişinde örneği var.) Kamunun her alanda kariyer planlaması yapmamız ve insanlarımıza yükselme fırsatları tanımamız gerekir diye düşünüyorum.


BERAT ÖZCAN
11.11.2008 16:46:57
SAYIN UMUR TALU ORDU MENSUBU KİŞİLER İÇİN YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARINIZI TAKDİR EDİYORUM.BU İYİLEŞTİRME PAKETİNDE UZMAN JANDARMALAR VARMI BUNU ÇÖZEMEDİM.

Nurettin KARAKAŞ
11.11.2008 20:28:22
Sayın Umur TALU'ya yazılarıyla biz Assubayları desteklediği için teşekkürler


sercan YILDIZ
11.11.2008 20:24:10
kaleminize kuvvet sayın talu,


murat aksoy
11.11.2008 19:44:26
Sessiz çoğunluğun sesini duyuran Sayın Umur Talu ve Sabah Gazetesine duyupta hassasiyet gösteren Sayın Genelkurmay Başkanımıza şükranlarımı sunarım.


serdar hacıcavuşoğlu
11.11.2008 18:52:19
sayın TALU bulundugum zümre için yapmış ve yapmakta oldugunuz her konu başlıgı için şükranlarımı bir borç bilirim.
Meslektaşlarım adına yaşanan iyileştirmeleri yaşıyacak ve yaşatacagız.
Em.Asb. - Teşakkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:09:32
Erkan Türksev
11.11.2008 17:36:33
Özellikle KAHRAMANIMIZ Umur Talu ve emeği geçen herkeze sonsuz teşekkürler...

MUHAMMET ASTSUBAY
11.11.2008 21:00:37
BÜTÜN MEMURLAR DOĞUDA ÇALIŞTIĞI ZAMAN İKİ YILDA BİR DERECE ALIYOR AMA TSK PERSONELİ ALAMIYOR MESLEK BOYUNCA 8 -10 YIL DOĞUDA KALMSINA RAĞMEN BÜTÜN MEMURLAR İKİ YILLIK ÜNİVERSİTE BİTİRDİĞİ ZAMAN 1 DERECE 1 KADEME ALIYOR AMA TSK PERSONELİ 1 YAN ALIYOR NEDEN UZM.J.ÇAVUŞLAR OKUSALAR BİLE HİÇ BİR HAKTAN FAYDALANAMIYOR


alper eren
11.11.2008 20:56:43
Yorumların bir coğunu okudum.Bazı ark niyetli arkadaşlara hayatımın bir dönemini anlatmak istiyorum karacıyım 6 cı yılımda 4 ncü il taini gördüm il içi görev değişiklerini saymıyorum ilk cocugumu 7 aylıkken kucagıma aldım ve o cocugum su an engelli, evet kader ama ben meslek için hayatımı deyil gelecegimi verdim artı fakülte mezunuyum ama aldığım maaş ortada o nedenle yazarken daha dikkatli olun lütfen.Yapılması pilanlanan değişiklikler sevindirici ama yeterli deyil ben hala 3 ay evel sivil olan sözleşmeli teğmen den az maaş alıyorum bumudur!bazı meslek guruplarına laf atmiçam yakışık almaz gerekte yok ben yukarda yazdıklarımla cevabımı verdim zaten.Not: Uzm cvş arkadaşlar bazı haklar kolay alınmıyor malesef inanın ve kendinizi geliştirin yetiştirin!Tüm okurlara yürekten sevgiler.


yakup gürbüz
11.11.2008 20:56:35
ÖNCELİKLE KOMUTANIMA VE SAYIN UMUR TALUYA ŞAHSIM VE AİLEM ADINA SAYGILARIMI İLETİYORUM MESAİ KAVRAMINDAN BAHSEDIYORLAR ARKADAŞLARIMIZ BEN DENİZ ASTSUBAYIYIM ÖYLE GÜNLER OLDU Kİ 1 YIL İÇİNDE YAPILAN SEYİRLERDE EVİMDEN ÇOÇUĞUMDAN 285 GÜN AYRI KALDIM İNSANLAR SICACIK YATAĞINDA YATARKEN BİZLER OKYANUSLARDA DALGALARLA AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYODUK AMA HİÇ BİR ZAMANDA PİŞMANLIK DUYMADIM BU ÜNÜFORMAYI BU ANA KADAR ŞEREFLE TAŞIDIM VE TAŞIMAYA DEVAM EDIYORUM SAYGILAR... BU ARADA DİĞER KAMU PERSONELI LÜTFEN KIYASLAMA YAPMASIN ASKERLE HİÇ YAPMASIN.


kemal türkoğlu
11.11.2008 20:55:08
hepimiz aynı amaç uğrunda çalışıyoruz yeri geldiğinde gözümüzü kırpmadan şehit oluyoruz yıllarca astsubaylar önemsenmedi ama görev alanımız sorumluluklarımız sürekli arttı ve bizler her zaman görevlerimizi yerine getirdik dağda denizde havada karada her zaman bizler vardık ama görmezden gelindik yok sayıldık umarım biran önce olması gereken doğrular hayata geçirilir İlker BAŞBUĞ Paşamızı yürekten tebrik ederim. ayrıca bu hassa konuları gündeme taşıyan Sayın Umur TALU Bey'e çok teşekkür ederim.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:10:11
TURAN ATMACA
11.11.2008 20:41:44
onlar neymişte haberimiz yokmuş.İlk önce ortadaki kominist düzeni kaldırsınlar.herkes eşit haklara sahip olsun.meslegi meslek gibi görmemizi saglasınlar.mecburi bu işi yapmayalım.hangi kurumda var o buraya giremez şu buraya giremez ilk önce eşitligi adaleti saglasınlar.

ast-kdr askerr
11.11.2008 21:21:33
temkinli olmak lazımmmmmmm


EGE CAN
11.11.2008 21:15:25
Sayın TALU' ya ve tüm Sabah gazetesi camiasına sonsuz teşekkürler. İçinde olduğumuz bu sorunları ülkemizin bu en seçkin gazetesinin manşetinde görmek ve yanımızda olduğunuzu bilmek bizi gerçekten gururlandırdı.Büyük gazeteci Talu' ya Sabah gazetesi ailesine ve cesur komutanımız Sn.Org.İlker BAŞBUĞ' a sonsuz teşekkürler.


Birol Çelik
11.11.2008 21:06:38
Yeri gelmişken... Sevgili astsubaylarımız aslında cansiperane çalışıyorlar. Ordumuzun esas yükünü taşıyorlar. Ama, mesela orduevleri ayrılığı biraz şık durmuyor.Acaba çok iyi olduklarına inandığım değerli mevcut komuta kademesinden bu ayrımın kalkmasını istemek nasıl bir şey olur ki?


seçkin bozkurt
11.11.2008 21:06:28
Bir kurum düşünün; ödenek ve kesintilerin %80 ini ödeyen bir kesim ve bu ödeneklerle oluşturulan imkanlardan da sadece %20 lik faydalanma imkanı... hangi formülün eşitliğidir anlamış degilim! Eğer Oyak, ordu evleri,kamplar gibi kuruluşlar hepimizin ödenekleriyle oluşmuşsa neden aynı oranda faydalanamıyoruz?Neden ödedigimiz kadar faydalanamıyoruz demiyorum; neden aynı oranda faydalanmıyoruz diye soruyorum, %80 oranında ödediğimiz halde... Fazlası için değil, hak ettiğimizi almak için bu yazılanlar, emeği gecen herkese başta Umur Talu olmakla tesekkürlerimizi sunuyoruz...
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:10:46
Mehmet Gürel
11.11.2008 21:02:58
Bir holdingte, holding yoneticileri de var, calisan isciler ve ustabasilari da var.
Muhendis ile ustabasi arasındaki farki kaldirmaya kimse kalkismasin. Hep haklar astsubaylara ama subaylara verilen yeni bir sey yok.
DİYE YAZMIŞ. "AMA SUBAY DEĞİL" DİYE YAZAN ARKADAŞ. BELLİKİ SUBAYSIN. TSK BİR HOLDİNG YADA TİCARET ŞİRKETİ DEĞİLDİR. AMA SENİN GİBİ TSK İLE HOLDİNGİ BİR TUTMA CEHALETİNİ GÖSTEREN BİRİSİ NASIL SUBAY OLMUŞ ANLAYAMADIM.
HAKLAR HEP ASTSUBAYLARA SUBAYLARA VERİLEN YENİ BİR ŞEY YOK DERKEN DE SON BİR KAÇ AYDIR VERİLEN YENİ BİR ŞEY YOK DEMEK İSTEDİN GALİBA. EH ZOR GELİYOR BİLİYORUZ AMA BİRAZ SABRET. NASIL OLSA BİZİ BALOLARA ÇAĞIRDILAR MUTLAKA SİZİN İÇİN DAHA İYİ ŞEYLER YOLDADIR. KAYGILANMA!

özer çağlar
11.11.2008 21:32:23
bizler artık tefi imkanı olmadığı için süremiz dolunca emekli olduk .Bizim zamanımızda emkliliği gelipte emekli olmayan assubaylara üstlerimizde dahil olmak üzere iyi gözle bakmazlardı ve ne bir terfi imkanı venede maaşta artış olurdu .Onun içinde emekli olduk .Şimdi soruyorum neden yaş haddinden emekli olanlara hastahanelerde B tipi uygulama veriliyorda tüm emeklilere verilmiyor .Lütfen bir bilen izah etsin


Ali Karan
11.11.2008 21:31:09
Sn Talu büyüksün ellerin dert görmesin


Sinan Aydın
11.11.2008 21:28:26
inşallah son anda sürprizler olmaz ve bu insanlar hakettikleriyle mükafatlandırılırlar.Bugüne gelene kadar emeği geçen herkese(özellikle UMUR TALU)ya sonsuz teşekkürler...


sebahattin gökhan pulat
11.11.2008 21:26:58
Sn.Genelkurmay Başkanına ve mantıklı gazeteci Umur Talu'ya sonsuz teşekkürler.Şimdi bence bir konu daha kaldı.Bu bütün TSK'yı ilgilendiriyor.''Emir veriyorum ikinci bir emre kadar mesaidesin''
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:11:19
selim ünlü
11.11.2008 21:22:54
Öncelıklıe selamlar ben çalısmakta olan bır astsubayım.Bizim için yapmiş oldugunuz yazı ve haberleriniz için çok teşekkür ederim. Devamlarını da beklerim sayın TALU .Bizim diğer memurlar gibi sorunlarımız dile getirebilme hakkımız yok kanunlar elimizikolumuzu bağlıyor.TÜM MESTEKTAŞLARIM ADNIA TESEKKÜRLER

edip kaya
11.11.2008 21:39:04
helal olsun size umur bey ve değerli komutanım. işte yıllardır beklediğimiz haber.inşallah hayata geçer saygılarımla.


ismail KASAR
11.11.2008 21:37:39
Sayın, Umur TALU Astsubaylara yapılan anayasal ve insan haklarına aykırı haksızları gündeme taşıdığınız için sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunarım. Ülkenin sizin gibi özgür, adil ve cesur kalemlere ihtiyacı var. kutluyorum.


mehmet akarsu
11.11.2008 21:36:04
ben 17 yıllık bir uz.jandarmayım sadece şunu yazacam eşim in ablasının kocası astsubay olduğundan ordu evinde buluşmayı kararlaştırıyorlar ve ablası daha önceden gidiyor eşim ordu evinin önüne gelip kendisine ait muazzaf uzman jandarma kimliğini gösterdiğinde nizamiyedeki görevli eşime kusura bakmayın biz uzmanları ve eşlerini ordu evine almıyoruz deyince eşim çok şaşırıyor ve ısrar ediyor ablasının içerde olduğunu ve kendisini beklediğini söylüyor bunun üzerine nizamiyedeki görevli ozaman uzman jandarma kimliğini görmemiş olayım sivil kimliğinizle içeri girebilirsiniz diyor......buna ne diyorsunuz


yeşim kaya
11.11.2008 21:34:41
gerçekleri onlarda biliyor insan oğlu önce bana ucundan azıcıkta uzmanlara der saygılar


kemal aslan
11.11.2008 21:32:56
ersen gürpınar iyi oku ve cevap ver tabi anlayabilirsen polisle jandarma erinin ve astsubayla ilçe emniyet amirinin aynı statüde olduğu hangi kitapta yazıyor yoksa gönlünden geçenlerimi söylüyorsun
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:11:48
Hasan DÖNMEZ
11.11.2008 21:50:45
Bu iyileşyirmeler yıllar öncesi yapılmalıydı. Çok geç kalındı. Bu yapılması planlanan iyileştirmeler yerine şu an daha başka iyileştirmelerin yapılıyor olması moral motivasyon yönünden daha olumlu olabilirdi.


Barbaros Aldemir
11.11.2008 21:50:31
sayın ömer keskin siz hiç denizaltı gemisinde bulundunuz mu?siz hiç 62 saat görev başında uykusuz kaldınız mı?sizin 12 yılınız 8000 saati su altında geçtimi?20 yıl görev yapıp emekli oldum aldığım maaş 1050 ytl...denizaltı gemisinde uzman yok bütün işleri astsubaylar yapar
Sevgilerimle.......


zeki şimşek
11.11.2008 21:45:58
Onlar 'Ast ama Subay' ya Biz Neyiz.....
Ben yirmi yıllık Uzman Jandarma Çavuşum, 1988 yılında bizleri gazetelere ilanlar vererek ve türlü vaatlerde bulunarak Jandarma teşkilatına aldılar.Bu türlü vaatlerden (gerçi bu vaatler bence çalışan bir insan için sosyal haktır) sadece iki tanesi gerçekleşmektedir.
1. Maaş
2. Hastalandığında Amirinden izin alıp gidebilrsen Hastane !!!
Onlar Subay orduevlerine gireceklermiş, bizler ise Ordu mensubu olmamıza rağmen , orduevlerinin önünden dahi geçemiyoruz...
Bir işyerinde işe bşladığında, önce çırak sonra kalfa ve en nihayetinde Usta olursun, ama benim vasfım 20 yıldır ELEMAN !!
Ben şimdi size dertlerimi sorunlarımı yazsam inanın Gazetenizin sadece bizlere 1-2 ay ayırması gerekir...Sayın Umur TALU ağabey bizim dertlerimizi iyi bilir...Saygılarımla


Mesut AKMAN
11.11.2008 21:45:04
Teşekkürler Umur TALU bey...


Recai KARAGÖZ
11.11.2008 21:41:21
Umur TALU'yu yıllardır okuyorum. Astsubayların sorunlarını her zaman doğru teşhislerle dile getirdiğini biliyorum.Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu tespitlerin havada kalması, emekliler başta olmak üzere bütün görev yapan Astsubayları da çok üzecektir. Yetkililerin bu konuları ciddiye almalarını bekliyorum.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:12:29
Bilge GÜNDOĞAN
11.11.2008 22:13:16
1991 yılında çıkarılan bir kanunla bütün devlet memurlarına verilmesi kararlaştırılan görev tazminatı, 1992 yılı ocak ayından itibaren yarbay ve üstü subaylara, ayrıca 1 nci ve 2 nci sınıf hakim ve savcılara verilmesi karara bağlanmıştır. Daha sonra kademeli olarak beş yıl içerisinde tüm memur kesimine verilmesi kararlaştırılmasına rağmen bir daha gündeme gelmemiştir. Acaba bunun tersi olsa bu şekilde unutulabilirmiydi. hiç sanmıyorum. maalesef, karar mevkiinde oturan insanlar da nalınca keseri gibi kendi menfaatleri olunca biraz daha takipçi olabiliyorlar. halbuki insan yönetmek hiç bu kadar kolay olmamalı. mahiyetinin haklarınıda kendi hakkı gibi sonuna kadar arayabilmelidir.
Saygılarımla.


Ahmet Özkan
11.11.2008 22:11:33
Gündeme taşıyan ve bu konuda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.Yüce türk milletinin ordusuna yakışan atılımlar gerçekleşecek.


Bilge GÜNDOĞAN
11.11.2008 22:04:15
Merhaba,
TSK.'de 25 yıl fiili hizmeti bulunan bir emekli astsubay olarak bu gelişmelerin bir an önce tamamlanmasını diliyorum. Bu konular daha önceki yıllarda da dile getirilmişti. Ancak sonuçlanmamıştı. Astsubay camiası olarak bizlerde mahrum bırakıldığımız bazı haklarımızı elde etmek istiyoruz. Üniversite mezunu olmayan astsubay hemen hemen kalmamıştır. Ancak Türkiye'de 1 nci derecenin 4 ncü kademesi astsubay camiasından başka her türk vatandaşına verlimiştir. Neden bize verilmesi sakıncalıdır bir türlü anlamış değilim. OYAK gibi güçlü bir kuruluşun altyapısını oluşturan maaşlarımızın % 10 kesintilerinin oluşturulduğu tüm üyeler tarafından bilinmesine rağmen, iş genel kurulda temsil etme yetkisine gelince neden astsubay sayısı üye sayısı ile orantılı değildir? bunuda anlamış değilim. Biz ayrıcalık değil eşitlik istiyoruz. karar mevkiinde oturanlar empatiyi uygulayıp öyle karar versinler. Kendileri için istemediklerini bizede uygulamasınlar. maaş sistemindede adaletli davransınlar.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:13:01
Kemal TÜRK
11.11.2008 22:04:08
Astsubay Komutanlarımız için gerçekten çok güzel bir haber. Umarız ki !! Sayın Genel Kurmay Başkanımızda Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görev yapan Uzman Jandarmaları unutmaz. Çünki; Lise mezunu bir uzman Jandarma 11/1 den başlamakta yüksek okul veya üniversite bile bitirse yüksek lisans doktora bile yapsa derece ve kademe ilerlememesi yapamamaktadır. 30.000 kişi derece ve kademe le birlikte maaş yönünden mağdur durumdadır. 20 yılık uzman jandarma bile olsak astsubay üstçavuşun aldığı maaşı geçememekteyiz. Maaş ve derece kademe ile sınırlama getirmekle askeri hiyararşinin sağalanacağı pek hoş olmayan bir durumdur. Ordu evleri keza başka ülkenin rütbelisi gibi görülmekte olup faydalanamamaktayız. Bizlerde ülkemiz için canımızı veriyoruz bizlerde bayrağımız ve vatanımız için çalışıyoruz lütfen bizleride gazeteniz aracılığıyla destekleyin. Bizlerin de sesiniz duyun. Geçen bir forumda okudum bir uzman jandarma yazmış eğer şehit olursam hiç bir subay törene gelmesin vasiyetimdir diye.


murat aslan
11.11.2008 21:56:33
Doğu ve güneydoğu illerinde görev yapan bizlere çok az sadece 170 ytl (komondolara biraz daha fazla)tazminat veriliyor. polislerde olduğu gibi 360 ytl tazminat verilmeli. Ayrıca polislerde ve tüm devlet memurlarında olduğu gibi fazla mesai ve nöbet ücreti de verilmeli. 20 yıllık bir kd. bçvş. ancak yeni mezun bir hemşire kadar (döner sermaye dahil) maaş alabiliyor.Bu büyük haksızlık..Herkesin ek bir geliri var; Döner sermaye, nöbet ücreti, fazla mesai, ikramiye..Yalnızca biz Askerlerin sadece maaşı var.Bu büyük adaletsizlik.Bu yüzden maaş hesaplamalarında bu durum göz önünde bulundurulmalı.önünde bulundurulmalı.

efe altay
11.11.2008 22:27:37
eşitsizlik had safhada...eline balon verilen çocuk gibi sevinmemizi istiyorlar..olması gerekenler yapılsın..hak alınır.verilmez.


deniz arslan
11.11.2008 22:25:30
UMUR TALU ya bizim dilimiz ve sözcümüz olduğu için sonsuz teşekkür ve saygılarımı sunuyorum
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:13:33
Kemal ÖZCAN
11.11.2008 22:22:24
Burada bahsedilenler çok önemli haklar değil asıl önemli olanların adı dahi geçmiyor.Fakülte bitirenlerin hakları bir polis ve hemşire ile aynı değil şöyle açık öğretim bitiren bir astsb 2 yıl okuduysa 1 yıl(1kademe) 4 yıl okuduysa (1 derece)yani 3 yıl almış oluyor her iki durumdada 1 yıllık hakları yok edilmiş. Asıl bu gibi özlük hakları düzeltilmeli sb Ordu evine girsem ne olur girmesem ne olur.


ismail erken
11.11.2008 22:20:18
hak mak yok arkadaşlar aksaray yazıyı ıyı okuyun


ismail erken
11.11.2008 22:13:23
subay veya alakasız insanları göndermek orduya birşey vermiyor...Doğrusunu söylemek gerekirse asıl mesele bunlar değil Asıl mesele bu ordunun ağır yükünü taşıyan alt kesimin bu ordunun bir parçası gibi hisettirilmemesidir... ve adaletsizliklerdir,her askerin yapması ve bilmesi gereken temel prensipler bile aşağıda ki personelden istenirken yukarıyı gözardı etmeye kalkarsan aşağıda isyan duygusu yukarıdada golf oynama rahatlığı oluşturursun ...insanları adaletsizlik duygusuna sevk edersen ve paylaşma duygusundan uzak bırakırsan daha çok çuval olayları aktütün olayları yaşar bu ülke veya banane anasını satayım bu işin kaymağını yiyen gelsin yapsın fikrini daha çok duyarsın ve görürsün.... İşin kötüsüde bu ...Değişmesi lazım Ergun Bey değişmesi ...Vatan millet için Hepimizn değişmesi gerek ..Yalnız genelkurmaya yağ çekmek için manşet atarak değişilmez ergun bey ...
Toplumumuzun bir hatasını dile getirmek istiyorum. Burada astsb ların haklarını aramasına kızan başka meslekten arkadaşlara sesleniyorum.Bizler hakkımız arıyoruz sizlerinde haklarınızı alabilmeniz için mücadelenizi destekliyorum ama bizim haklarımıza karşı çıkarak bir yere varamayız.Ülkemizde hemen hemen her kesimden insanlarımızın haklarında sıkıntılar. Ben 22 senelik bir astsb yım ve emrimde çalışan memur 1/4 gelebilirken benim gelebilecğim en fazla 1/3 bu adaletse başka bir şey demeyeceğim.Elinizi vijdanınıza koyun eleştirilerinizi yapıcı yapın.Birbirimizi baltaklayarak hiç bir yere varamayız.


Berkay Deniz
11.11.2008 22:37:21
Sayın Talu; birde Uzm.J.Çvş. lar arasından Astsubaylığa geçen personelin derece kademe ilerlemesi ile nasıp düzeltmesi durdurulmuştur. Bu en doğal hakkımız olmasına ve hatta bu konu ile ilgili emsallerimiz bulunmasına rağmen bizlere verilmemektedir. Biz hakkımızı resmi yollarla alamadık, belki bu konudada sesimiz olursunuz. Teşekkürler.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:14:08
ahmet mert
11.11.2008 22:36:22
Umur TALU ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.


veli erdoğmuş
11.11.2008 22:28:31
Astsubaylara hak verilsin ama şu an ordunun en alt kademesinde bulunan ve en zor şartlarda görev yapan ve lise yüksekokul ve fakülte mezunu olan uzman Janramalara' da haklarının verilmesi gerekmezmibuse_yaren@hotmail.com


ahmet tg
11.11.2008 22:28:22
akif has isimli arkadaş sen önce tsk yı bir iş kapısı olarak görmekten vazgeç, sonra yorum yap bence.Tsk iş kapısı değil bir yaşam tarzıdır.saygılar
Ordumuzun belkemiği olan Astsbaylar için güzel bir havadis. Reformların devamı şüphesiz sürmeli. Harp Akademisi sınavlarına da girmelerinin önündeki engeller kaldırılırsa, Türk Ordusu kat be kat güçlenecektir. Maaşlarının ise Albay maaşından daha fazla olması gerektiği kanaatindeyim. Zamanla onlar da olur ve korkunç adaletsizlik giderilir nasıl olsa...


ECHO OSAKA
11.11.2008 23:01:30
dikkatli şekilde yapılan tüm yorumları okudum. beni en çok üzen husus bazı uzm.çvş. arkadaşlarımızın yaptıkları yorumlar. aynı eşitsizliklerde sizin için geçerli evet. ama bunu "astsb.ların yaptıklar iş şöle, böle" "subaydan rahat onlar" vs. diyerek çözemezsiniz. burda birşeylerin artık değişebileceği umudunu taşıyıp ona göre yorum ve hareket yapmak uygun olur düşüncesindeyim. lütfen en azından birbirimizi yıpratmayalım. umur beye tşkrler.


selçuk yaver
11.11.2008 22:59:14
Tabiiki astsubaylar ordunun belkemiğidir,%90 I Üniversite mezunudur fakat master yapsa dahi 1 in 4 üne düşememektedir.Albayın aldığı emekli maaşının yarısını alıyor,oyaktan albayın aldığının yarısı tazminat alır,kıdemli başçavuşlara kıdem tazminatı verilmemektedir ve hep ayrım yapılmaktadır umarım bu konulara duyarlı olan bir insan çıkar,bu haksızlığa son der.


hakan taha
11.11.2008 22:58:53
ezilmiş bir toplum astsubaylara az da olsa bir adalet döz konusu oldu sonunda. Herkes unutmasınki bir gün kendisinede adalet ve hak gerekebilir. Tşkler sayın Talu. En başta boş işlerle uğraşmayıp ülkenin kalesi olan ordunun içindeki kangrene parmak bastığınız için.Tşkler
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:14:38
ahmet korkmaz
11.11.2008 22:55:36
BU DOKTOR ÖMER TÜTEN EFENDİYE CEVAP; Ömer efendi sen bırak bizi, millet le dalgamı geçiyorsun. sözde astsubayla maaşı aynıymış. insan utanır be . sizin sadece döner sermayeden aldığınız para bırak sb. astsubayı Genelkurmaybaşkanını bile ikiye katlar.Bize AKTÜTÜNDE BİLE yalnızca 350 ytl ek tazminat verilirken sizde yozgatın sağlık ocağında pratisyen bir hekim 5.000 ytl maaş alıyor. hemde bizim yaptığımız mesainin çeyreğini bile yapmadan.sizde maaş devede kulak. kimi kandırıyorsun. ömrünüzde şark mı görüyorsunuz.çankırı da şark yapılmaz, biz 4 kez şark yapıyoruz.hemde malatya, urfa bize batı olduğu halde.. ayıp be..Doktor efendi sadece 8 saat nöbet tutuyorsunuz 48 saat istirahat. hemde nöbet parası alıyorsunuz. biz sb.astsubaylar 24 saat nöbet tutup ertesi günüde istirahat etmeden 10 saat mesai yapıyoruz. hem de 5 kuruş nöbet ücreti almadan.

Kemal Adsız
11.11.2008 23:17:50
bunlar sadece göstermelik yapılanma gibi gözüküyor. asıl iyileştirilmesi gereken konular bellidir. birincisi bir gün süreyle ayakta tutunabilen 1/4' ü meselesi. ikincisi de emekli maaşlarındaki durumdur. işte bunlar yapılırsa şartlar o zaman iyileşiyor deninlebilir.


ahmet korkmaz
11.11.2008 23:17:22
BU UZMAN ÇAVUŞ ÖMER KESKİN EFENDİYE CEVAP; Sözde TSK nın yükünü uzmanlar çekiyormuş.Güldürmeyin adamı.Asıl olan sorumluluktur. sizin ne sorumluluğunuz var ki.18 yaşındaki Astsubaya trilyonlarca 2-3 bin kalem zimmet ,ayrıca erlerin her türlü sorumluluğu( yemesi, içmesi, yatması- kalkması, izini, hastanesi, emniyeti, v.b.) yüklenirken 40 yaşına gelmiş bir uzman çavuşun kendi silahı dışında hiç bir zimmeti veya er sorumluluğu varmı? Kim sizden hesap soruyor,kimin hesabını veriyorsunuz ? bl. tk. k. nı bir iş verirse yapacak yoksa yatacak.AYRICA 5 YILLIK ASTSUBAYDA , UZMAN ÇAVUŞ DA KURUŞU KURUŞUNA AYNI MAAŞI ALMIYORMU? YALANCI.Bir başka husus ;Bir uzman çavuş 5-6 YILLIK BİLE OLSA sözleşmesi bitince deve yükü ile tazminat alarak başka bir kuruma geçebilirken, sb.-astsubaylar 15 yıllık mecburi hizmetini doldurmadan atılacak olursa devletten 5 kuruş tazminat alamıyor.85 YILLIK TÜRK ORDUSUNU BİZLER(SB.-ASTSB) SİZ YOKKEN DE MEHMETÇİKLE BİRLİKTE pekhala YÖNETİYORDUK.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:15:18
harun taylan
11.11.2008 23:16:57
sayın umur talu size ve sizin gibi bu ülke adaletin paşinde koşan diğer yetkililere ne kadar minnettar olduğumu anlatmak mümkün değildir.Bir vücutta bel kemiği kırılırsa o vücut dik duramaz. Ama sizler bizim kırılan kemiğimize alçı oldunuz iyileşir veya iyileşmez.sizler derdimize çare oldunuz.size tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.


Cafer KARAOĞLU
11.11.2008 23:12:04
1. Daha ortada verilmiş bir hak yok.
2. Bu meslekten olmayan, o elbise ve rütbeyi taşımayan, o sorumluluğu taşımayanlara ne oluyor ?
3. Yok polis maaşı, yok doktor maaşı. Son 6-7 yıldır kimler ekstra zam aldı ?
4. Döner sermayeden aldıklarınızı niçin demiyorsunuz ?
5. Hele hiç bir sorumluluğu olmayan uzm.erb.lara ne oluyor anlamadım.


memo 2002
11.11.2008 23:03:27
haberden de anladığım kadarıyla yine bazılarına bir çok hakkı olan bazılarına birtakım haklar veriliyor. fakat sesi soluğu çıkmayan biz UZMAN ÇAVUŞ lara hiç bir haktan hukuktan bahsedilmiyor. öyle hak hukuk ta yok zaten yani biz UZMAN ÇAVUŞ ların hiç bir hakkı hukuku doğru dürüst kanunu yok bizim yerimiz dağlar onlar şatavatlı orduevlerinde eğlenirken UZMAN ÇAVUŞLAR dağlar da Gezerler. çünkü orduevlerine giremezler. Ama orduevinizde haklarınızda hepsi sizin olsun. çünkü artık dayanacak gücümüz ve mücadele edecek gücümüz kalmadı ve %40 uzman çavuş bıraktı .ben bu sayının %100 e ulaşacağını tahmin ediyorum. bu kadar haksızlığın ayırımcılığın olduğu bir kurum yoktur herhalde.

FİKRET ARSLAN
11.11.2008 23:31:45
BEN 22 YIL TSK.DA ÇALIŞARAK EMEKLİ HAKKIMI KAZANIR KAZANMAZ DİREK EMEKLİ DİLEKÇEMİ VERMEK ZORUNDA KALDIM.SU AN 41 YAŞINDAYIM.EĞER ÇALIŞMA ŞARTLARI İNSANCA OLSAYDI BU YAŞTA KAÇAR GİBİ EMEKLİ OLURMUYDUM.


Alp ARSLAN
11.11.2008 23:23:59
Bugün ki sabahı büyük bir heyecanla aldım, hadi bakalım inşallah dedim içimden, ama hayal kırıklığına uğradım, yine net birşey yok,yine temenni ve avuntular,velhasılı kelam aynı tas, aynı hamam. ama yinede siz değerli ve duyarlı basın mensuplarının çabalarından dolayı çok teşekkür ederim.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:15:51
Orhan Astsubay
11.11.2008 23:22:15
Yorumların çoğunu okudum. Bazı kendini bilmezler ASTSUBAY'lara dil uzatma cüretinde bulunmaktalar. Bu meslek guruplarının başında da sanırım polisler (Yorumcu tolga x2x)başı çekmektedir. Okuldan yeni mezun olan polisin 1800 Ytl.maaş aldığını ve lojmanlarda neredeyse bedavaya oturduğunu bilmiyoruz sanmasınlar. Bu hükümet oy uğruna geldiğinden beri sizi beslemektedir.Korkularından Güneydoğuda evlerinden ve karakollardan dışarı çıkamayan, Askerin arkasına saklanan polisler Astsubaylara dil uzatamazlar. Uzman Çavuşlarda Kalkıpta (ömer keskin) Astsubaylar yatıyor göbek büyütüyor diyemezler. sizlerin TSK'da zaten yeriniz yok.Tansu Çiller'in oy uğruna yapmış olduğu bir çalışmadan ibaret olduğunuzu unutmayınız. TSK'da bir Statünüz dahi yok. Yorumcunun bir taneside aldıkları parayı beğenmiyorlarsa bu işi yapmasınlar bir sürü işsiz var diyor.Gel sen yap o zamanda bir yerlerini görelim. Komutanımıza yapmış olduğu bu eşsiz çalışmadan dolayı teşekkür ediyoruz.Umarız sadece kağıt üzerinde kalmaz.


kemal şipal
11.11.2008 23:20:02
sabah gazetesindeki yaznızı okudum.Assubayların sıkıntılarını dile getirdiğiniz için teşekkür ederim.Umur abi 1999 yılında kanun hükmünde kararname ile çıkartılan yasa ile assubaylar erbaş ve er kanunundan çıkartılıp subay yardımcısı olarak yürürlüğe girdiği erkes tarafından bilinmektedir.Ancak 10 yıldır çavuş olmadığımız halde assb.çvş, assb.bçvş. v.b. gerek yazışmalarda gerekse rütbe işaretlerinde çavuşluktan kurtulamadık.Çavuş olmadığımız kanunda açıklandığı halde rütbe işaret ve yazışmalarda halen çavuş işaret ve yazılımlardan kurtulamadık.on yılda ancak şapkalarımızda bulunan sakındıraklarımız sarı renk oldu.Bu konudaki sorunu da dile getirirseniz sevinirim.Şimdiden çok teşekkür edirim Allah yardımcınız olsun.


hakan Taha
11.11.2008 23:18:56
bazı arkadaşlar 7 yıllık okuyan doktor ile astsubay maaşını karşılaştırmış. yeni mezun ve bir ilçenin sağlık ocağında çalışan doktor sosyal yardımlarla beraber 6500 YTL maaş alıyor.Hastanede çalışıyor olsa 3.500 YTL civarına düşüyor bu rakam. Birde belli bir yıl sonra uzman olduğunu düşünürsek eline ayda ne kadar geçer varın siz tahmin edin.

Gökhan Fatih
11.11.2008 23:47:49
www.emekliassubaylar.org sitesinde
Astsubay ve assubay yazısı çok ilgimi çekti... bu zihniyet değişmedikçe ve iç hizmet kanunu medenileşmedikçe maaş para orduevi lojman hikaye...
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:16:39
TAHA ASLAN
11.11.2008 23:47:35
Geç de olsa haksızlıkların düzeltilme çabalarını görmeleri güzel bir duygu...


uğur astsb
11.11.2008 23:47:17
KIZIM 6 YAŞINDA,AMA ÜÇ KEZ TAYİN GÖRDÜ.DEĞİL 10-12 SAAT MESAİ 30-36 SAAT MESAİDE KALIYORUM.AYDA İŞ GÜNÜM 24-26.NÖBET,GÖREV,EĞİTİM...YAPTIĞIMIZ MESAİNİN DÜNYADA BENZERİ YOK.ŞANLA ŞEREFLEDE YAPMAYA DEVAM EDECEĞİM.AMA BİLMEDEN,ANLAMADAN LÜTFEN YORUM YAPMAYIN....


Mesut ATES
11.11.2008 23:46:04
TSK'da yapılan yenilikler inanın bizi çok mutlu ediyor. Yapılan yeniliklerle muasır medeniyetler seviyesine çıkmak, çağdaş yaşamı yakalamak ancak çağın gereksinimini karşılayacak değişimlerle olur. Buda TSK bünyesinde görev yapan her kesime hitap edecek değişimlerin yapılmasıyla olur.
Biz Uz.J.Çvş'lar da bu yeniliklerden yararlanmak istiyoruz, en azından kendi lehimize yapmış olduğumuz Önlisans, Lİsans ve Doktora gibi (Ben Lisans mezunuyum) diplomalarımızın karşılığını görmek istiyoruz.
verilen bu hakların Astsubay Komutanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Saygılarımla...


Kemal Şipal
11.11.2008 23:32:11
Umur abi Tokat, Sivas, Gümüşhane, Bayburt vb. illerde görev yapan Polisler, öğretmenler ve diğer devlet memurları görevleri doğu hizmetinden sayılmakta iki yılda kade ve derece almaktadır.Özellikle polisler doğuda görev yaptığı gibi doğu hizmet ücreti almaktadır.Bu saydığım illerde görev yapan Subay, assubay, uzman çavuşların hizmetleri ne doğu hizmetinden sayılıyor neden maaşlarında herhangi bir değişiklik var.Emekli olanlarda kendi kabuğuna çekiliyor sorunlar devam edip gidiyor.Bizim sesimiz olduğunuz için teşekkür ederim abi.

ise esi
11.11.2008 23:58:28
ne yapılmaya çalışıyorsunuz. vallahi merak ediyorum. ordu böyle mi etkinleşecek veya etkilenecek.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:17:50
Ramazan GÖK
11.11.2008 23:54:17
Dileğimiz çalışmaların en kısa zamanda sonuç vermesi.
Umur TALU Beyi NTV. deki proğramda da takip ettim, konuya ne kadar hakim olduğunu gördüm. Tebrik ediyorum.
Yazıların nasıl ses getirdiğini yorumlar dan anlayabiliriz.
Temenni ederiz ki bu çalışmalarda TSK.Per.K., İç.Hiz.K., Ask.Cez.K da bulunan ve çağımıza uymayan maddeler de değişir.
Emekli Astsb. larımızın Astsb. camiasının sesini daha iyi duyurabilmek için Emekli Estsb. Der. bir an önce üye olmaları dileği ile.
Yorumları tek tek okudum, olumsuz ve bilinçsizce yazı yazanlara ayrı ayrı cevap vermek isterim fakat gereksiz tartışma ortamı yaratmamak için yazmıyorum.
Konuyla ilgilenen, yıllardır sıkıntıları dile getirmeye ve birşeyler yapmaya çalışan herkese teşekkürler


şehmuz öz
11.11.2008 23:52:49
NE KADAR ÇOK ASTSB. DÜŞMANI VARMIŞ BEH YUH


ahmet korkmaz
11.11.2008 23:51:08
BU POLİS TOLGA X2X EFENDİYE CEVAP; Tolga efendi biz sizin ( polisler gibi) 12 saat çalışıp 36 saat istirahat etmiyoruz.Biz Askerler çoğu kez 10-12 saat mesai yapıyoruz ve ertesi günde mesaiye devam ediyoruz.Ayrıca her ay 4-5 tane de 24 saat esasına göre nöbet tutuyoruz.Asıl fazla mesai yapan biz Askerler 5 kuruş fazla mesai ücreti almazken , siz polislere her ay 200 ytl fazla mesai ödeniyor. Sizler(polisler) yalnızca bir kez şark hizmeti yaparken biz Askerler 3 - 4 kez şarka gidiyoruz.Sizlere çorumda ,amasyada ek tazminat verilirken, bizlere şırnak da bile sizin aldığınızın yarısı veriliyor.Bizler 8 - 12 tayin görürken, siz polisler o tek şark dan sonra istediğiniz ilde emekli olana kadar çalışabiliyorsunuz.Size son iki yılda üst üste 2 kez zam verildi.Bize yok.Yani şu anda 10 YILLIK BİR ASTSUBAY , ANCAK YENİ MEZUN BİR POLİS MEMURU KADAR MAAŞ ALABİLİYOR. Anladınmı tolga efendi, yalanla, dolanla ,ağlayıp, kendini acındırmakla, aldığının yarısını göstermekle bu iş olmaz.Birazcık doğru sö
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:18:32
BURHAN ŞAHİN
11.11.2008 23:48:40
Sayın Talu çok uzun süredir azimle ve kararlılıkla tüm haksızlığa uğrayanlar için sürdüğünüz mücadele meyvelerini verecek gibi görünüyor. Özellikle biz astsubaylar olarak size ne kadar teşekkür etsek azdır. Bıkmadan her fırsatta yazılarınızda konuyu işlemeye devam ettiniz. Size minnertarım
Astsubay

MAHMUT AYDOĞAN
12.11.2008 00:10:26
Astsubayların özlük haklarının iyileşririlmesi için geç de olsa yapılan çalışmalar ve atılan adımlar güzel ve sevindirici bir haber. Bu konuyu gündeme taşıyan Sayın Umur TALU'ya ve bu konularda etkili olacağı bir gerçek olan Sayın Genelkurmay Başkanı Org.İlker BAŞBUĞ'a teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.


Şükrü Topal
12.11.2008 00:09:27
TSK mensubu olmaktan onur duyuyor, sorunlarımıza gösterdiği yaklaşımdan dolayı sayın komutanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum


yaşar çakan
12.11.2008 00:07:10
Bu habere bazı seviyesiz yorum yapanlar da var.Biz hiç kimseden çok daha fazla maaş alma derdinde değiliz.Biz hala 1978 yılında verilen yargı kararıyla büro memuru statüsündeyiz.Soruyorum size ""Aktütün karakolunda şehit olan lider Assubay,büro memurumuydu.Her mesleğe saygımız var.Ama her meslek özlük hakları konusunda kendi emsalleri ile değerlendirilmelidir.Bizlere saldıranlar şunu da unutmamalılar.Biz subay, assubay,uzman erbaş (profesyoneller) olarak etle tırnak gibiyiz.Ayıramazsınız. Vatan için gerekirse canımızı veriyoruz/veririz.Söz konusu sadece yılların ihmali olan özlük haklarımızdır.Bu bizim onur mücadelemizdir.Kimse bizi bu yoldan döndüremez.Lütfen diş gıcırtılarınıza seviyesizliği karıştırmayınız.


m c
12.11.2008 00:06:38
sn.ö.Tütem Doktoru astsubayla değil doktor olan subayla kıyaslayınız sizde Sn.Tolga polis jandarma eri ile ayni statüdedir jandarma astsubayı ilçe emniyet amiri ile ayni statüdedir Kıyaslamayı yaparken hissi değil objektif kriterler kullanınız .Adelet birgün herkeze gerekecektir
YORUMUNU YAPAN ARKADAŞ. EMNİYET AMİRİ DEĞİL VALİ VALİ. KANDİNDEMİSİN KARDEŞŞŞŞ...
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:19:17
uzman çvş erol
12.11.2008 00:01:15
sayın talu üç senedir dile getirdiniz.sonunda başardınız,bugün programınızı izledim.şuanda TSK;da çalışan 50 bin uzman çavuşu,n sorunlarını dile getirdinizden dolayı teşekkür ederiz

Süleyman Aldemir
12.11.2008 00:45:25
İnanmak istiyorum. Muvazzaf ve Emekli Astsubayların haklarının iyileştirilmesi hususunda katkısı bulunan/bulunacak herkese minnettar kalırım.


AST SUBAYLAR
12.11.2008 00:28:00
DAHA SÖYLENECEK VE YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR AMA .....
BUNU GÖRMEK BİLE ÇOK GÜZEL!!!!
TEŞEKKÜRLER UMUR TALU
TEŞEKKÜRLER ASTSUBAYLARI ANLAYAN HERKES


mustafa kolgekaya
12.11.2008 00:24:48
komutanımız astı ve vüstüyle bir aile oldugumuzu bu sayede vurgulamış oldu.cephedeki omuz omuza duruş cephe gerisindede hayata geçiyor.....


Ben kahraman
12.11.2008 00:19:12
Sayın Akif Has sizi memnun etmesede yorumunuza katılamıyorum. Hiçbir Astsubay zorla orduya girmemiştir. Öncelikle Vatan Sevgisi birinci sıradadır. Ama demekki siz bu görevi daha çok iş olarak gördüğünüzden piyasada iş arayaların çok olduğu belirtmişsiniz. Eğer biz astsubaylar çekip gidersek sizin gibi düşünenler kendi görevlerini yaptıracak kimse bulamazlar kıymetimizi biliniz


mert unsalan
12.11.2008 00:14:47
tabii olarak saltanat tahtına ait kudretin biraz daha uzatılarak yasatılabilmesi, eskiye dayalı sistemin azami süre kullanılabilmesi icin saltanat duzenıne verilen imkanlardan az da olsa imtina etmek gerekiyor (kısaca degısıme ayak uydurmak gerekıyor.) Devamı gelecek merak etmeyınız.. Cağ değisti kafalar da değişecek.. Binilen kayığa gore degil, basarıya gore yapılacak bu kutsal görev....
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:20:00
Bülent BURMAOĞLU
12.11.2008 01:10:33
Göreve başlarken ettiği yeminin ,emekliye ayrıldığında da arkasında olan ,bu kutsal görevi her türlü zorluğa karşı severek yapan insanlara yıllardır bilinen ama gündeme getirilmeyen sorunları özünde kavrayıp dile getiren Sayın Umur TALU'ya ve Bu konularda büyük adımlar atan bizleri yüreklendiren ,umutlandıran Sayın Genel Kurmay Başkanımız,Değerli Komutanımız İlker BAŞBUĞ'a teşekkür eder saygılarımı sunarım.


yunus altun
12.11.2008 01:09:31
şimdiye kadar astsubayların ikinci sınıf vatandaşlıktan terfi edecek olmasa bizi bayağı sevindirdi emeği geçenlerden ve özellikle umur beye çooooook teşekkür ederim saygılarımla


ast subay
12.11.2008 01:04:44
Umur Bey'e ve Sabah ailesine sorunlarımızı dile getirdiği için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.


ast subay
12.11.2008 00:59:53
ben bir denizciyim herkes iyi veya kötü yorumlamış ama hariçten gazel okuyanlara senmisin yılın 10.5 ayı ailenden ayrılan coluğunu cocugunu gormeden görevde kalan yurdışına çıkıpta parasının 3/2 sini kesen yemesine ayırsın evine mi ayırsın üç kuruş parayı 3000 saatin üzerin de bil fiil seyir saati yapsın (genelde) tabii evdekiler ne halde ALLAHA emanet hemen hemen hepimiz zorda olsa üniversite bitiririz bazı cahillerin dediği gibi eğitimsizdeğiliz eldeki yani sen sorumluluk sahibisin ama yetkin yok ne doktorun nede polisin bizim işimize laf söylemeye hakkı yok 15 gün sadece karadenizde kışın seyir yapsın sadece 15 gün ozaman anlarlar iş güçlüğünü ha birde begenmiyorsan yapma o işi diyen akıllılar var ülkemiz de cok iş varda ülkemiz cok zenginde o yuzden biz bu mesleği sectik bizde sizin gibi üniversite kazandık hemde sizden daha iyi yerler belkide ama hiçbirseyin garantisi varda ülkemizde...neyse cok seyvar amadaha genede bu da bi gelismedir.umur talu saol...
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:20:44
Recep AKSÖZ
12.11.2008 00:55:49
T.S.K. personelin'den yüksek düzeyde verim alabilmesi için personel'inin huzurlu,mutlu ve çalışma şartlarının adil olması gerekmektedir.Malesef mevcut sistem Astsubay sınıfı için adil bir sistem değildir.Verimsizliği ve mutsuzluğu artıran bir sistemdir. Bu sistem değişmeli, sezarın hakkının, sezara verildiği sisteme dönüştürülmelidir.
Nihayet Sayın Genel Kurmay Başkanımız bu konuya ilgi göstererek mevcut adaletsizliğe ortadan kaldıran, verimliliği, huzuru artıran düzenlemeleri yapacağına dair inancımı muhafaza etmek istiyorum.
Bu konuyu gündeme taşıyan ve emeği geçenlere saygılar sunarım.

serkan kal
12.11.2008 01:47:10
bu yazımı cahilce konuşanlar için yazmak istedim.siz ülkeniz için canınızı ortaya koydunuz mu?yanınızdaki arkadaşlarınız bir bir şehit oldu mu?ülkemiz para veremiyecek durumda olsada biz çalışırız.ya sen? biz böyle düşüncede iken hakkımızda bu haince düşünenleri kınıyorum.ayrıca yazarımıza ve komutanımıza ilgisinden dolayı teşekkür ederim


SERKAN BÇVŞ.
12.11.2008 01:14:26
SEVGİLİ UMUR ABİ BU ZÜMRE SİZE MİNNETTARDIR.ASTSUBAYLAR İÇİN BUGÜNE KADAR HEP KALEMİNİZLE SAVAŞTINIZ.UĞRAŞILARINIZIN OLUMLU SONUÇLARA DÖNÜŞMESİ BİZİM İÇİN ÇOK SEVİNDİRİCİ.KALBİMİZ SİZİNLE...


Onur Güç Temsil Kıdemli Sertuğ
12.11.2008 01:11:06
Sayin Umur TALU siz 1842 yılından beri Osmanlı İparatorluğu ve Türk Cumhuriyetinde hizmet eden bu meslek grubunun fahri BAŞASSUBAYI olarak ilan ediyorum.. Bu ünvanın TEMAD Genel Başkanlığı tarafından size resmi bir törenle verilmesini başkanımızın tensiplerine muvvazzaflar adına öneriyorum.. SEN ÇOK YAŞA...SEN ÖOK YAŞA...SEN ÇOK YAŞA...bu davaki bizler adına yürüttüğünüz mücadele altın harflerle tarih boyunca anılacak tek adamsın....
Sevgi ve Saygılarımlaçççç
Em.Asb.   | Administrator | 2008-11-23 14:25:41
veli erol
12.11.2008 01:10:56
Sesimizi sıkıntılarımızı dile getirdiği için Sayın Umur Talu'ya, sorunlarımızın çözülmesi için adım atan hassasiyet gösteren Sayın Genelkurmay Başkanımıza şükranlarımızı sunarım. İnşallah yakın zamanda atılması gereken bütün adımlar atılır.


miyesser ekmekçihabeş
12.11.2008 01:10:42
Ben bir astsubay eşiyim bizlerin sıkıntılarını dile getirdiginiz için emeği geçen herkese teşekkür ederim

Hasan DÖNMEZ
12.11.2008 11:42:57
YAŞ haddinden emekli olan astsubayların askeri hastanelerin B polikliniğinden faydalanabilmesi diye bir görüş var. Bu nedir? İnsan sağlığının A, B, C... Z'si olurmu? Askeri hastanelerin B polikliniğinden faydalanamayan diğer personel B polikliniğinden faydalanan personelden daha mı değersiz. Böyle bir uygulamaya neden ihtiyaç duyuluyor. Niçin A, B, C... Z'diye ayrılıyorlar? Bence en doğru olan eşitliğin olması. İnsanlar A, B, C... Z diye sınıflandırıldığına göre, muayene eden doktorların kariyerleri de farklıdır herhalde.


Adem DOĞAÇ
12.11.2008 11:27:23
Sayın Umur TALU ve çok muhterem Komutanım İlker BAŞBU Sizleri canı gönülden kutluyorum tam isabet ordunun yükünü omuzlarında taşıyan astsubaylarımıza bu imkanrarı verdiğiniz için sizlere teşekür ediyorum bu samimiyetimle söylüyorum iyi bir karar verdiniz binlerce astsubayımızın yüzü güleçek teşekür ederim.


Hasan DÖNMEZ
12.11.2008 11:06:48
Astsubaylar ile subaylar et ile tırnak gibidirler doğru. Ancak sosyal hakların paylaşımında bu böyle değildir. Şöyleki, aynı garnizonda lojman paylaşımında oran % 55 subayların, yanılmıyorsam %40 astsubaylarındır. Subaylar için %55 olan oran garnizon içindeki subayların %100'ne yetecek seviyededir. Yani yeni mezun olmuş Teğmen rütbesindeki bir subayımız canı evlenmek isterse veya bekar ise anneme babama bakacağım diye beyanda bulunup lojmana girmek isterse lojmana girebilir. Astsubaylar da ise durum farklıdır. %40 oran itibariyle Garnizon içindeki lojman sayısı görevli astsubay sayısının tamamına yetmediği gibi astsubaylar lojmana girebilmek için yıllarca sıra beklemektedirler. Sonuç olarak; 1 subay personel görev süresi boyunca sürekli lojmanda oturabilirken 1 astsubay personel görev süresince 5-10 yıl lojmanda oturabilmektedir. Bu adil olmayan uygulamanın eşitlik ilkesi gereğince, Subay, Astsubay, Devlet Memuru ve Uzman Çavuşlara eşit şekilde paylaştırılması gerektiğini düşünüyorum.
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:26:08
Hasan ŞIVGIN
12.11.2008 07:24:10
Silahlı kuvvetlerde; Rütbe, Makam, Görev, Maaş, Hizmet içi eğitim ve Sosyal faydalardan istifade için bir kesime hitap edilmesi tabusunun aşılması gerektiğini ve bunun görülmesi gerektiği gizlenemeyeceğinin fark edilmesi çok iyi bir gelişmedir. Atı binene kılıcı kuşanana işi bilene vermek toplumu dahada iyiye götürecektir. Sayın Talu'ya ve gazetenize tesekkür ederim.


Ast Subay
12.11.2008 02:18:28
Gnkur.Bşk.mıza ve sayın Umur TALU ile çalışanlarına teşekkür ediyorum. Sonucun bütün astsubay camiasına hayırlı olmasını diliyorum.

BİR AZ SUBAY
12.11.2008 20:55:03
ASTSUBAYLARIN SORUNLARI YILLARDIR BİLİNİYOR ANCAK ÇÖZÜME YÖNELİK GİRİŞİMLER YAPILMIYOR VEYA GÖZ BOYAMA YAPILARAK GEÇİŞTİRİLİYORDU. İLERİYİ İYİ GÖREN BİR KOMUTAN OLAN SAYIN GNKUR.BŞK.MIZ ASTSB.LARIN SORUNLARINI ÇÖZEREK TSK.NE EN AZ 20 YIL HUZURLU BİR NEFES VE SIHHAT GETİRECEĞİNİ SEZMİŞTİR. BENCE PEŞİNDEN UZMAN ÇAVUŞLARIN DA DURUMLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ TSK. İÇ HUZURU, BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN ŞARTTIR. EMEĞİ GEÇEN VE GEÇECEK OLAN HERKESE (TBMM'NE) ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUZ. DEĞERLİ, HUZURLU VE MUTLU BİREYLERDEN OLUŞAN TSK. TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNİN TEMİNATIDIR. SAYGILARIMLA...


umut derya
12.11.2008 18:56:42
UMARIM GERÇEKLEŞİR TASLAK OLARAK KALMAZ. BU TÜR OLUMLU DEĞİŞİKLİKLER MOTİVE EDİCİ VE AZMİ ARTTIRACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. DEVAMININ GELMESİ DİLEĞİYLE...
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:26:34
Onur ve Şeref
12.11.2008 13:48:12
Sevgili Umur Talu astsubayların sorunlarını gazetenizde baş sayfaya taşıdığınız iiçin teşekkürler.
Sayın Komutanımız , zaten bu konuda duyarlı olduğunu daha öcede defalarca göstermiştir. Yanlız mesajları okurken ahmet badem ve cem kırman gibi 3-5 yaş grubu çocuklarında burada yorum yaptığını gördüm . Kendilerine sirklerde daha rahat iş bulabilecekleri konusunda tavsiyem olacak . Bizim, İşin özünü bilmeden ortalığa kusar gibi fikir beyan edenlerle işimiz yok !
Amacım tartışma ortamı oluşturmak değil. Sadece şunu söylemek istiyorum ki ; Hakkımızda yapılacak düzenlemeler bir tarafa BİZ DAİMA TÜKİYE CUMHURİYETİN KORUYUCUSU olarak yerimizde olacağız .emekli olsak bile !!!


levent x
12.11.2008 13:07:14
umur beyin yıllardır dile getirilemeyen konulara değinmesi ve sayın komutanımızın yaklaşımları harika ancak bazı yorumlar varki insanı hayrete düşürüyor. yapılmaya çalışılan bazı iyileştirmelerdir ancak her olayda olduğu gibi kimi meslek gurubu yada görevde olan arkadaşlar direk kendilerini veya mensubu oldukları iş kolunu ortaya atıyor, kıyaslama veya hakarete varan yorumlar yapıyor.beyler saçmalamayın ve kendinize gelin kendi iş kolunuzla iligili sıkıntınız varsa dile getirilmesi için çalışın yoksa ne olduğunu,ne iş yaptığını,ne gibi sıkıntılara katlandığını bilmediğiniz, belkide ömrünüz boyunca çekmeyeceğiniz sıkıntıları çeken insanlara yada kurumlarına karşı boş boş atıp tutmayın yada emsal göstermeyin şuanda olan bir şey zaten yok boşu boşuna ortamı yada kişileri germeyin


efe altay
12.11.2008 12:58:27
sözüm ahmet korkmaz denilen zevata...85 yıldır nasıl bir ordu yönettigin apaçık ortada..kimsin sen..uzman çavuşuma yalancı ve emeginin karşılıgına deve yükü diyorsun...
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:27:08
Ekrem TÜRKMEN
12.11.2008 23:34:02
Başta biz Emekli Astsubaylar olmak üzere, sorunlarımız ve mağduriyetlerimiz konusunda gerek kamuoyunu bilgilendirmede, gerekse sorunlarımızın çözüm makamlarına ulaşmasında bıkmadan, usanmadan büyük bir cesaret ve özveri ile derdimize tercüman olan başta Sabah Gazetesi köşe yazarı Sayın Umur TALU' ya, Sayın Ceyda KARAASLAN’ a ve sonra da çözümler konusunda ilklere imza atan Sayın Komutanımız Orgeneral İlker BAŞBUĞ' a şükranlarımı sunar, hak ettiğimiz onurlu yaşama kavuşmak dileğiyle saygılar sunarım.


kadir aslan
12.11.2008 23:16:43
Biz 17 yıl önce mesleğe girdik konuşulanlar aynı emekli olacağız yine aynı.değişen bir şeyin olacağını sanmıyorum.Ne zaman ülkenin ekonomisi düzelir Astsb lığa ilgi azalır o zaman cazip hale getirmek için belki


as subay
12.11.2008 23:10:57
TURK ORDUSUNUN TEMELINI OLUSTURAN,ULASMIS OLDUĞU EĞİTİM VE BİLGİ SEVİYESİYLE ATATURK'UN CAGDAS VE MODERN SILAHLI KUVVETLERINI GELECEK YUZYILLARA BASARIYLA TASIYACAK OLAN "ULKEMIN YALNIZ VE GUZEL ASKERLERI" ASTSUBAYLAR HERSEYIN EN GUZELINI HAK EDIYORSUNUZ.HAK VE ADALET YOLUNDAKI BU MUCADELENIZDE BASARILAR DILERIM.GUZEL INSAN UMUR TALU YA SEVGILERIMLE...

ferhat çelik
12.11.2008 22:22:00
umur talu bey allan sizden razı olsun sessiz çığlığın sesi oldunuz her zaman can siperane binbir güçlüklerle mücadele eden bu cefakar kesimin her zaman yanındaydınız ve yanında olacaksınız inanıyorum birşeyler değişirse bundaki payın büyük sahibisiniz tekrar teşekkürler
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:28:14
huseyin turk
12.11.2008 21:24:04
Sayın Umur TALU bize göstermiş olduğunuz bu yakınlık için teşekkürlerimi sunarım. Uzun süre zarfında devam bu sorunlarımıza ilk defa candan siz değinip gazetenizde baş yazı olarak görülmesini sağladınız. sayın komutanımızda sanırım sizin bu yazdıklarınızı zaten uygulayacağını izlenimlerini resepsiyonda yaşattı. o na da teşekkürlerimizi sunarız. Bu arada asıl önemli olan konu TSK gelişmesidir.
Ayrım ile bir yere varılamayacağının gösterilmesidir. ilginiz için TSK adına size ve ekibinize saygılarımızı sunar ve teşekkür ederiz.(astsubaylar adına)

ali temel
13.11.2008 12:07:47
Tolga x2x kardeşim senin astbubaylardan kuyruk acın mı var. sen onların ne iş yaptığını biliyormusunda konuşuyorsun. silahlı kuvvetlerin kuruluş yılına bir bak ve astsubayların ve uzmanların nezamandan beri bu kurumda görev yaptığınıda öğren ondan sonra sataş. Öncelikli olarak sen kendi işini doğru ve dürüstece yap sonra başkasına çat. Haddini aşma kardeşim.


TOLGA x2x
13.11.2008 02:13:21
Siz değişime ve değişmeye karşı olan ast lar.Kendi kurumunuz içinde olan uzman çavuş arkadaşları iyi tanıyoruz.onların söylediği gibi sizler subaylardan daha rahatsınız.Çünkü size hiçbir iş kalmıyor heriş uzmançvşların sırtında.birde polis er statüsüne deme çüreti var.astlar em.amiri statüsümde imiş sizler darbe kültüründen geldiğiniz için hala bunun özleminimi çekiyorsunuz.isterseniz emn.müdürlügünede er koyarsınız siz.çünkü yaptığınız işin bilincinde deüilsiniz.siz müdür yerine halkın karşısına er çıkarırsınız.Ama biz halkınıza değer ve saygı duydugumuz için onların karşısına iyi yetişmiş üniversite mezunu polis ,komiser,amir,müdür çıkararak yardımcı oluruz .sizler er sıfatını bile taşıyamazsınız.aktütünde kaç er ve uzman şehit oldu.hani ast lar.nereye saklandınız.asker mert olur.dik durur.gazetede iki yazı çıkınca özüne döndün hemen yalakalıklar yapmaya başladınız.size subaylar bile güvenmiyor.onlarda uzman arkadaşlara güveniyor.işi onların yapacağını zaten biliyorlar.siz değil.


Oğuz Peker
13.11.2008 01:59:11
Sayın Umur Talu,Salı sabahı gazetenizdekideki başlığınızı görünce gözlerim buğulandı.Yazılan haklar verilirse;bu başarıdaki en büyük pay sizindir.Yıllardır Astsubayların sorunlarını yılmadan yazdınız.Size nekadar teşekkür etsek hakkınızı ödeyemeyiz.Astsubaylık tarihi sizi ve Genel Kurmay Başanı Sayın İlker Başbuğ'u saygıyla anacaktır.Saygılarımla...
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:28:46
tolga x2x
13.11.2008 01:04:29
Şu ahmet korkmaz efendiye cevap:polis bir yıllık ile on yıllık arasında maaş olaral fark yok.aynı parayı alırız.ne zaman 4/1 derecesine inersen 60 ytl maaşına fark gelir.birde 2 kez zam almışız sen uzaydamı yaşıyorsun birkez verildi 161ytl.aynızammı sende aldın 125 ytl yinede aramızdaki fark kapanmadı bu zammın amacı aradaki uçurumu kapatmak idi.bizim msai ucreti ve şark tazmimatı ile birlikte senin çıplak maaşını yakalayamadık daha .bizim taban maaşımız 630 ytl ya senin ne.ayrıca emekli tazminatımız 20binytl senıngibi oyak bankımız yokki.arbamızı 40binytl ye alırız sen 15bin ytlye.bizim kırsalda özel herekatımız yıllarca çalışır hiç tayin olmaz sadece kırsalı değişir diğerpolislerse ne küçük yer olarak ilçede çalışabilir.bizim işimiz iç güvenlik anladınmı.zorunu gidiyorsa polis ol.işinizi tam yapın başımızdaki belayı bitirelim.polisle değil,dağdakilerlr uğraşın.ayrıca cehaletine veriyorum şu diye hitap etmeyin.bende sana yazdım ne kadar kötü olduğunu anlaman için.


burak_ a
12.11.2008 23:47:18
Sayın TALU ya ne kadar teşekkür etsek azdır.Kendini bilmez bazı arkadaşlar gerçekleri saklayarak utanmadan yorum yapıyorlar özellikle polis arkadaşlar kendilerini bizimle kıyaslamasınlar.diyarbakırda oturduğu yerden 350 ytl doğu tazminatı alıp,sokaklarda boş boş gezip canının istediği arabaya ceza kesen biz değil sizlersiniz,bizse mesai kavramı nedir bilmeyen milyon dolarlık uçaklarımızı hergün uçurabilmek canını dişine takan 36 gerekirse 48 saat mesai yapan astsubaylarız.

yolcu mm
14.11.2008 10:00:38
sayın tolga x2x adlı şahıs çok kalitesizce ve kurumunuza yanlış izlenimler verecek sözler söylüyorsunuz. Mertçe söyleyin kimleri sevip kimleri sevmediğinizi. Kalkıpta olayı polis-asker kavgasıymış gibi göstermeyin


savas s
14.11.2008 01:05:06
tolga x2x sözüm sana... sen bişeyden anlamadığın için anca böyle konusursun TEMAD diye bir birim var oraya bilmek duymak istediğin ve doğuda kac ASTSUBAY şehit olduğunu öğrenmek istersen sor herseyi orda kanıtlarlar ve cevap verirler... sen bildiğinle değil duyduğunla konusuyorsun git o zaman bide bir ASTSUBAY la konus o anlatsın biraz... bilmeden boşboş konusupta cahillik etme. 2 tane boş boğaz insanın ağzından sallıyorsun. TSK da en fazla personel ASTSUBAY lardır nasıl işe yaramaz olarak nitelendirebiliyorsun ki. biz SUBAY ASTSUBAY UZMAN CAVUŞ ER olarak butunuz bunu unutma herkesin bir görevi var...
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:29:11
fırat bay
13.11.2008 21:01:13
tolga x2x beyefendii !!! cok kısa ve öz yazıcam senin hangi zümreden oldugunu anladım az cok ve neden böyle şeyler yazdıgını da tahmin etmek zor değil. geçmişin hesabını burda forumda atıp tutarak göremezsin asıl delikanlılık canını sıkanların karsısında bizzat durman. anlamışsındır sanırım.


mustafa j
13.11.2008 13:29:08
tolga x2x beyefendi Şehitlerimiz üzerinden yorum yapmayın. Oaly Asker-Polis meselesi değil. Konu sizi ilgilendirmiyorsa, lütfen seviyeli olun


sadullah ünal
13.11.2008 13:00:58
Sayın Tolga x2x size cevap bile vermeye değmez ama anladığım kadarıyla emniyettensin. Bir güvenlik gücüne yakışmayan şeyler yazmışsın herhalde askerde iken birşeyler yaptın ki senin kuyruk acın var kardeşim...

turgay özgür
18.11.2008 12:19:11
askeri hastane polikliniklerinden yararlanma kriterleri
A polikliniği:İNSAN
B polikliniği:ASTSUBAY
C polikliniği:UZMANÇAVUŞ
D polikliniği:ERBAŞ VE ER
E polikliniği:HAYVAN

yaşar soylu
18.11.2008 00:43:38
Bir holdingte, holding yoneticileri de var, calisan isciler ve ustabasilari da var.
Muhendis ile ustabasi arasındaki farki kaldirmaya kimse kalkismasin. Hep haklar astsubaylara ama subaylara verilen yeni bir sey yok. diyen arkadaşa cevap verteyim. subaylar yıllar önce alacağını almış artık verilecek bişey kalmamış(gözündoysun). tolga x2x midir nedir arkadaş sen boşatıp doluyu tutturmaya çalılşıyorsun. içinin boş olmaığı olumsuz bir duyguya kapıldığın belli.senin bu tavrın olayı asker-polis diyaloğuna çevirebilirdi ama duyarlı arkadaşlar siz ona kulak asmayın ve söylediklerini doluya almayın.
ve tartısılan konudaki gelişmeler yıllar öncesinden gelen herkesin bildiği ama dile getiremediği ya da dile getirmekten çekindiği(en usta tabir edilen gazetecilerin bile)konulardır ve umur bey cesaret örneği sergilemiştir. yapılan iyileştirmeler bir jest değil gecikmiş haklardır.Karşıdakine değer verme en önemli olgudur ve insan olan herkes hakkettiği değeri ve bilgisinin karşılığını almalıdır
Em.Asb. - Teşekkür Mesajları   | Administrator | 2008-11-23 14:29:39
GÖNÜL d
16.11.2008 13:25:49
TOLGA x2x Sizi kınıyorum


tolga x2x
15.11.2008 21:18:42
Bu mehmet ektiriciye ve onun gibilere cevabım:benmilletimi,vatanımıve bayrağımı en az sizler kadar seven,bir türk evladı vede bir türk askeriyim.Askerliğime gelince nerede yaptım sence:Şırnak-bağlıcsarı ziyaret 93-95 yılları arasında.senin ancak sağdan soldan duyabildiklerini bizler oralarda yaşadık ve yaptık.Kuzey ırak oparasyonlarını Osman poşa ile berber yaptık.sizlerin bu gün rahat olmanızı sağladık.bunun içinmi şerefsiz diyorsun.eger bu şerefsizlikse biz şerefsiz olmaya senin gibilerin gözünde devam edeceğiz.Sen astsubayları savunduğunumu sanıyorsun bu şekilde,yazıklar olsun sana senin ve senin gibilerin bu meslekte olmamanız gerektiğini her zaman dile getirdim.hak edenin olması gerekiyor.siz hiçbir işe yaramayan ve askeriyenin içindeki çürük elmalarsınız.beyindeki bir ur sunuz ama kesip atılacaksın yakındır.senin gibiler içindir bu sözler.Diğerlerini tenzih ederim.


mehmet ektirici
14.11.2008 10:37:23
Bu tolga2x midir nedir bilmiyorum ama kendisinin kuyruk acısının nerden geldiğini merak ediyorum.Sanırım bu arkadaş askerliğini (eğer yaptıysa) mozambik ordusunda yapmış galiba.aktütünde saklananlar demek şerefsiz herif.hiç mi utanma yok sende.Biz sen ve senin gibileri iyi biliyoruz neye çalıştığını da biliyoruz.polislere bişey demiyorum çünkü sen onları temsil edemeyecek kadar aciz bir insansın.Sen polisliğin onurunu yakışmıyorsun.
Em.Asb. - Orduevi kapısı Aksaray'la açı   | Administrator | 2008-11-23 17:56:20
Ersen Gürpınar
11.11.2008 09:04:32
Yılların önyargıları yıkılmak üzer TSK nın belkemiği assubaylar daha fazlasını değil hakları olan adalet ve eşitliği istiyor Bunun gerçekleşmesinde büyük katkıları olan Gnkur.Bşk. Sn.İlker BAŞBUĞ'a ve sesimize tercüman olan Sn.Umur TALU ve Sabah gazetesine müteşekkiriz


Metin çekerek
11.11.2008 09:03:48
Gerçekten sevindirici bir haber. Umarım gerçekleşir. Bundan sonra uzman Erbaş ve reler içinde bir iyileştirme bekliyoruz. Umarım buda olur. Çünkü Onlar hiçbir ordu evine giremiyorlar. Ve hakları çok kısıtlı. Saygılarımla


şerafettin kutlu
11.11.2008 06:38:10
Umur TALU dan Allah razı olsun.

Akil EROL
11.11.2008 10:43:57
İşte çağdaş Genelkurmay Başkanı tabirine uyan ilk kimlik nezdinizde kendisine teşekkür eder özellikle sayın TALU başta olmak üzere zümremizin sorunlarını ısrarla gündeme getiren siz SABAH gazetesinede şükranlarımı sunuyorum.


ilker yıldız yıldız
11.11.2008 09:58:06
inşallah sözde kalmaz bir an evel bu denilenler gerçekleşir yıllardır bunlar söylenen şeyler


erol zaglı
11.11.2008 09:35:23
Yıllarca ihmal edilmiş, önemsiz görülmeye çalışılmış sorunlar Umur Talu' nun şahsında Sabah Gazetesi sayesinde gündeme ısrarla taşınmış ve sonuca gelinmiştir...Umur TALU iyiki varsın...


berat kömürcü
11.11.2008 09:14:48
Böyle işlere ne kadar geri kaldığımızı kişi ler arası farklar yarattığmızın bir kanıtını üzülmemiz gerekirken sevinçle karşılıyoruz.Ordumuzunsubay ,Astsubaydan oluşmadığının bir kanıtı diğer uzman çvş.erler,svl memurlar,her halde avrupanın aydınlanma dönemini bekleyecek,bizede uğrarsın diye dualara başlasınlar belki Rönasans uğrar bekle.....


Ersen Gürpınar
11.11.2008 09:08:20
Orduevleri ve sosyal tesislerden yararlanmak astsubaylar için ayrıcalık değil 211 Sayılı İç Hizmet yasası gereği haktır bu hak önyargılar sonucu kısıtlamalara uğramıştır. Gereğinin yapılması moral ve hizmet verimliliği için önemlidir
Em.Asb. - Orduevi kapısı Aksaray'la açı   | Administrator | 2008-11-23 17:57:08
murat kurt
11.11.2008 11:37:24
Laf olsun diye değil sağır sultan bile duysun diye bıkmadan usanmadan yazdınız aynı şeyleri. Müteşekkürüz size. Sağolun Varolun.


Murat EVCİM
11.11.2008 11:27:44
çok gecikmiş bir hak.bizim ile ilgilenen ve takip eden başta Umur TALU beye teşekürler.


Abdullah Argın
11.11.2008 11:24:39
Aksaray ordu evi yapılırken Astsubay ordu evi olarak yapıldı.O zaman Harbiye orduevi inşaat aşamasında olduğu için Subaylara geçici olarak açıldı vede ogünden bu yana müşterek olarak devam etti.Demekki istenirse oluyormuş.Kıtadaki görevde omuz omuza hiyerarşik düzende beraber olanlar , sosyal yaşamda neden olmasınlar.Bu konuya başından beri destek olan Sayın Umur Talu ya ve ona destek veren Sayın Ergun Babahan'a ve Sayın genel kurmay başkanı Org.İlker Başbuğ'a şükran ve teşekkürlerimi sunarım
Saygılarımla..


dilşat yavuz
11.11.2008 11:23:54
bu ortama gelmesinde büyük katkıları olan tüm arkadaşlara ve sayın umur talu'ya sonsuz teşekkürler inşallah her şey daha iyi olacak


c g
11.11.2008 11:11:37
sosyal tesis ve lojman tesis tahsisi kidem e gore yapilir, bu ayrimcilik degil ordunun yapisi ile ilgili bir durum, cok egitim alan kidem kazanir, ya da rutbesi cok olan daha iyi lojmanda oturur. Bu subaylar icindede boyledir, ordu evleri icin bir detay, astsubay orduevlerine de subaylar giremez.

yaşar şahin
11.11.2008 13:46:04
tanıdığım bir emekli subay; evlenmiş çocuklarına subay orduevlerine giriş kartı çıkarmış ve bu kartla günübirlik bu yerlere giriş imkanı sağlanmış. ben ise 22 yıl astsubay olarak hizmet verdiğim halde subay ordu evlerine girmem yasak. gerek basın sayesinde gerek ayrımcılığın ne kedar büyük bir yanlışlık olduğunun farkına varanlarının sayesinde bu gibi yanlışlıklar düzelecektir. amacımız vatanın bölünmez bütünlüğü, laik cumhuriyetın varlığı ise bu gibi ayrımcılığa gerek yoktur.


turan özcan
11.11.2008 13:21:26
Yıllardır olması gereken yeni yeni hayata geçiriliyor bundan bizler mutluluk duyuyoruz.Kıtalarda omuz omuza beraber çalışan kişiler orduevlerinde biraraya gelemiyorlar,olur şey değil.


A.ERSİN HARMAN
11.11.2008 13:19:47
Gerçekten bu haberi okuyunca çok sevindim.Başta bir ilki gerçekleştirip 30 Ağustos resepsiyonuna astsubayları da davet etmesinden dolayı Sayın Genelkurmay Başkanımız Orgeneral İlker BAŞBUĞ'a yapacağı 2. jeste ve bu konuyu son birkaç yıldır takip eden Sayın Umur TALU beye teşekkür eder; tüm meslektaşlarıma hayırlı olsun
Em.Asb. - Orduevi kapısı Aksaray'la açı   | Administrator | 2008-11-23 17:57:53
ibrahim küçükakın
11.11.2008 13:16:01
Bu konulardaki ısrarını sürdüren Umur Talu'ya bizim hakkımızı bizden daha çok savunduğu için teşekkürlerimizi sunarım


ceren gunder
11.11.2008 11:48:40

subaylar da astsubay orduevlerinden yararlanamiyor bu arada. Yani bu tek yanli yapilmis bir ayrim degil. Olaya iki taraftan da bakmak lazim.

yusuf akmeşe
11.11.2008 15:34:53
umur beye etki altında kalmadan ısrarla bizim sorunlarımızı dile getirmesi nedeniyle canı gönülden teşekürlerimi bildiririm.


Orhan Kaya
11.11.2008 15:33:56
Meydana gelen gelişmelerde katkısı olan değerli gazetecilerimize, yazarlarımıza, duyarlılık gösteren idarecilerimize ve en nihayetinde sorunlarına sahip çıkıp kamuoyu yaratmaya çalışan insanlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz... Açıklamaların hayata geçirilmesi en büyük dileğimizdir... Saygılarımla...


Ersen Gürpınar
11.11.2008 15:33:09
Ölüme birlikte gidenlerin sosyal tesislerinin ayrılmaması gerekiyor veya ayni nitelikte sosyal tesisi assubaylarda hak ediyor Önyargısız sesimizi duyuran ve duyanlara teşekkürler


ahmet özkan
11.11.2008 14:39:06
Beyler bizimle kafa bulmayın ve bizleri avutmayın.Aksaray Orduevinden,astsubaylar zaten istifade ediyordu.Siz diğer orduevlerini astsubaylara açın


Orhan MAĞDALA
11.11.2008 13:51:21
Çok geç kalınmışta olsa astsubaylar ,
olaması gerekenler yerlere getirilmeye başlanıyor.Umur Talu' nun şahsında Sabah Gazetesinin bu konudaki katkıları inkar edilemez.iyiki varsın sabah,iyiki varsın sayın TALU

gürsel elmas
11.11.2008 18:06:41
tabii verilen/verilecek manevi tatmin maddeleri güzel ama ...işin maddi boyutu daha önemli.alınamayan ve emekliliktede geçerli, temsil tazminatı,birin dördü,oyak temsil hakkı verilmesi öncelikli olmalı
Em.Asb. - Orduevi kapısı Aksaray'la açı   | Administrator | 2008-11-23 17:58:50
hakan taha
11.11.2008 22:51:21
Yıllardır yapılmış olan adaletsizliğe nihayet birisi yanlış deme cecaretinde bulundu.Helal olsun.Hala Fevzi Çakmak paşadan kalan iç hizmet kanunuyla bu memlekette olanları görmekten kaçınanlara sonunda az da olsa bir adım olarak görülme şansı oluştu.Hayırlısı bekleyip göreceğiz


Cengiz ÖNAL
11.11.2008 18:42:41
Sayın Umur TALUYA Assubayların sorunlarını ısrarla dile getirdiği için ve gündemde tuttğu için sonsuz teşekürler.

NESLİHAN BALAMİR
12.11.2008 09:14:52
Orduevlerinden yararlanmak astsubaylar için ayrıcalık değil bir haktır. Verilen haklar bazı önyargılar tarafından geri alınmıştır. Bu konuya başından beri destek olan Sn. Umur Talu'ya , desteklerini esirgemeyen Sn. Ergun Babahan'a ve Genel Kurmay Başkanımız Sn.Org.İlker Başbuğ'a şükran ve teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim.
Saygılarımla,


Erdinç YILMAZ
12.11.2008 01:56:47
c g rumuzuyla yazan sayın ? şuan emekliyim görevde iken Astsubay ordu evinde kaldıgım dönemler oldu. O tarihlerde subay ordu evinde yer yok diye kalmakta olan çok sayıda astsubay arkadaşımın ordu evinden çıkarıldıklarına bizzat şahit olmuş biri olarak konuyu biraz daha araştırmanı dilerim.
Ayrıca katkılarında dolayı sayın TALUYA çok teşekküu ediyorum.


okan karacalı
12.11.2008 01:08:38
Birilerinin bu haksızlıkları düzeltmek için girişimlerde bulunması gerekiyordu.Sağolasınız... Genel Kurmay Başkanımız Orgeneral İlker BAŞBUĞ'a ve katkılarından dolayı Sn.Umur TALU'ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.


ibrahim AVCI
12.11.2008 00:40:42
İnşaallah bu çalışmalar sözde kalmayarak gerçekleşirde ordumuz subay ve astsubayı ile yekvucut olarak daha güçlü hale gelir. Gayretlerinden dolayı Genelkurmay Başkanımız Sayın İlker BAŞBUĞ ile mağduriyetimize tercüman olan Sayın Umur TALU ve Sabah gazetesine teşekkürler.
Em.Asb. - Umur Talu, 3 yıldır SABAH'ta   | Administrator | 2008-11-23 18:00:39
ismail keskin
11.11.2008 10:37:22
SEVGİLİ UMUR TALU SANA BİNLERCE TEŞEKKÜR EDERİM. YAZILARININ ASTSUBAYLAR HAKKINDA DEVAMINI DİLER BAŞARILAR TEMENNİ EDERİM


oktay bayraktar
11.11.2008 10:35:08
sayın umur talu'ya çok teşekkür eder astsubaylar hakkında yazılarının devamını bekler başarılarının sonsuz olmasını temenni ederim


EROL BAĞBAKAN
11.11.2008 10:18:15
emekli bir astsubay olarak sizleri tebrik ederim.biz astsubayların sesi kulağı olmanızı sesleri çıkmayan tüm meslektaşlarımın bu şekilde haklarının aranması bizleri sevindiriyor çalışmalarınızı destekliyoruz.


Tsk nın zencisi zenci
11.11.2008 09:35:47
Sanırım buna Barack Obahma devrimi demek daha dogru olur...
Sayısı 25 bine ulaşan uzman Jandarma Çavuşların özlük hakları ne olacak ...... artık kendimizi 1960 lı yıllarda 3.ncü sınıf vatandaş olan zenciler gibi görüyoruz. Feryatlarımız duvara çarpıp geri dönüyor.Lütfen bize yapılan haksızlıklarda düzeltilsinnnn


Yanlisiniz var
11.11.2008 12:10:25
Sabanci ve koc holdignte muhendis ile ustabasi ayni seviyede mi? Neden onalarla ugrasmiyorsunuz. Hep subaylarin haklarindan alinip astsubaylara veriliyor.


halim yıldız
11.11.2008 11:53:35
sayın Umur Taluya sonsuz teşekkür ederim.Yıllardır yapıla gelen haksızlıkları dikkate alan Sayın genel Kurmay Başkanımızada teşekkür ederim.


Salih Tuzcu
11.11.2008 11:35:42
Adalet ve eşitlik adına sesimizi duyuran Sn.Umur TALU ve Sabah gazetesine minnettarız.
Em.Asb. - Umur Talu, 3 yıldır SABAH'ta   | Administrator | 2008-11-23 18:03:06
ali erme
11.11.2008 11:25:01
Yıllardır içimizi acıtan uygulama ve haksızlıkların gündeme gelişini bile görmek beniçok mutlu etti.teşekkürler SABAH ve UMUR TALU ve kemikli ,omurgalı KOMUTANIMIZ BAŞBUĞ.

arda dönmez
11.11.2008 16:27:07
cok yasa umur talu sen olmasan bu iş olmazdı


Mustafa UYSAL
11.11.2008 16:27:04
UMUR TALU BEYE SONSUZ TEŞEKKÜR VE ŞÜKRANLARIMIZI SUNARIZ...


osman akay
11.11.2008 14:54:28
Sayın Umur TALU beye teşekkürler. Yıllardır bu sorunları yaşayıp emekli olmuş kişi oarak sorunları gündemde tutup sonuçlanmasıdaki katkılarından dolayı saygılarımı sunarım. Yıllardır Bu tür haberler devamlı çıkıyor ancak kimse kanunları değiştirme yoluna gitmiyordu. İnşallah bu değişiklikleri kısa zamanda yapar ve Astsb. camiasını mutlu ederler.


adnan eren
11.11.2008 14:10:08
Sayın Umur TALU'ya binlerce teşekkür, iyiki varsın


turan özcan
11.11.2008 13:34:46
Astsubaylar mevcut yasa ile Harward veya oxford da bile doktora yapsalar yinede 1/4 üne düşemiyorlar ne kadar büyük saçmalık ayrıca 1/4 üne düşülme hakkı verilse bile 6000 ek göstergenin verileceğini tahmin etmiyorum,şimdiden söyleyelimki yasa düzeltilirken buda göz önünde bulundurulsun.

ahmet vatansever
11.11.2008 18:30:42
astsubaylar'ın iyiliği için uğraşan herkese teşekkürler...


NESLİHAN BALAMİR
11.11.2008 17:20:50
Sn.Umur Talu,
Yardımlarınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederiz.


selçuk yılmaz
11.11.2008 17:20:24
Sevgili Talu' yu yıllardır severek okuyoruz uzerıne gıtmıs oldugu konu dogru ancak kendısınden bırazdan Uzman Jandarma Çavuşların haklarını araştırmasını canı gönülden isterim..
Em.Asb. - Umur Talu, 3 yıldır SABAH'ta   | Administrator | 2008-11-23 18:03:47
yusuf özkan özkan
11.11.2008 17:11:17
harp okulları 4 yıla çıkarılırken tüm mezun subaylar 4 yıllık sayıldı neden astsubaylarda 2 yıllık sayılmıyorHep bana rabbena olmaz .Umur taluya sonsuz teşekkür.Ama inancım zihniyet değişmedikce uygulama değişmez.


Dilaver YAZICI
11.11.2008 16:50:25
Teşekkürler Umur TALU, umarım karşılığını alırız...

Nedim Çerençe
11.11.2008 19:27:37
Bizim için verdiğiniz emek ve destek için sonsuz teşekkürler.


A.ERDAL ÖZMEN
11.11.2008 19:07:35
Sayın Talu,
size Astsubaylar ile ilgili yaptığınız çalışmalar için tüm çalışan ve emekli Astsubaylar adına şükran ve saygıylarımı iletiyorum.


can yaşar
11.11.2008 18:58:59
Umur TALU......
Size ne kadar teşekkür etsek azdır,
umarım tüm bunlar sözde kalmaz...


m t
11.11.2008 18:42:45
BAzı okurlar yazı yazmış subayların hakkından alınıp ASTSUBAYlara veriliyor diye. bir örnek verebilir mi acaba?????


Necati KOÇ
11.11.2008 18:41:36
Değerli yazarımız Umur TALU'ya tüm astsubaylar, aileleri ve duyarlı okuyucular adına binlerce kere teşekkürlerimizi bir borç bilip; bahsi geçen iyileştirmelerin kanunlaşmasına ve uygulamasına geçilinceye kadar takipçisi olunmasını temenni etmekteyiz.Ayrıca; 1-OYAK'a maaşlardan zorunlu kesilen % 10 'luk meblağın personel maaşı tutarının değilde tüm üyelerin kesenek miktarının sabitlenmesi ve eşit oranda adil nemalandırılması maksadıyla ( örneğin:teğmen yada astsubay çavuş maaşının % 10 sabit alınması ) çalışmasının ele alınması, 2-İç Hizmet Kanun ve Yönetmeliğinin de günümüz şartlarına uyarlanması maksadıyla çalışmaların yapılması şahsım adına ilk akla gelenleridir. Teşekkürler.

MEHMET NAZIM AKGÖK
11.11.2008 20:44:23
SEVGİLİ UMUR TALU, SONSUZ TEŞEKKÜRLER SANA, HAYATTA SAĞLIK, BAŞARI VE MUTLULUK DİLERİZ
Em.Asb. - Umur Talu, 3 yıldır SABAH'ta   | Administrator | 2008-11-23 18:04:55
Oktay BARAN
11.11.2008 20:29:37
Sayın Umur TALU, yüzbinlerce insanın duaları sizinle, Yardımlarınız, verdiğiniz destek yazıları için sonsuz teşekkürler. İyiki varsınız


ramazan er
11.11.2008 20:08:11
sn umur talu'ya ugraslarından dolayı cok tesekkur ederım.


HARUN SAYGIN
11.11.2008 19:41:23
silahlı kuvvetlerin yükünü çeken astsubayların ,hakedipte şimdiye kadar alamadığı haklarını savunan kimseleri görmek mutluluk verici,saygılar.


ahsen Dilmen
11.11.2008 19:40:36
sayın umur taluya teşekkür ediyorum bu kanayan yaraya parmak bastığı için.Astsubayların da diğer devlet memurları gibi 1-4 ünden emekli olabilmesi konusunu yazarsa sevinirim

Ertan HAKAN
11.11.2008 22:05:16
Sayın TALU,size kendim ve ailem adına teşekkür ediyorum.25 Yıl Astsubay olarak görev yapan ve har türlü zorluklara ailemle beraber göğüs geren tazminat almadan, kirada oturan yıllarca doğuda görev yapa ailesinden 4 yıl uzak kalan,iki oğlumu okutmaya ve bu ülke için yetişirmeye çalışan biriyim. Bu zümre için yaptıklarınız inanın sadece bir kuru teşekkür değil size minnettarım.Saygılar.


murat çerçi
11.11.2008 21:42:15
sayın umur talu uzun süredir astsubaylar hakkında tarafsız bir şekilde yapmış olduğunuz yayınlar yüreğimize su serpmiştir.bence asıl sorun doğru tarafsızve faydalı fikirlerin kimden çıktığına değil art niyet olup olmadığına bakılmalı , doğru olanlar desteklenmeli.Güneş balçıkla sıvanmaz zaman mutlaka değişim getirecektir.Komutanımızda bu konuda büyük özveride bulunuyor bizim için büyük kazanç.Çalışmalarınızda başarılar


okan .
11.11.2008 21:03:30
herşey iyi,güzel,hoş da meclisten geçen ve ertesi günün sabahında iptal edilen yasayı meclis mi geri çekti?yoksa meclise bu yasayı geri çektiren bir güç mü vardı?araştıralım ve arkasındaki gücü kamuoyuna açıklayalım.yasanın geri çekildiği gün misali üzerini örtüp unutturmayalım.T.C. devletinde 1in 4ünü alamayan başka memur var mı?yoksa memurların en aptal kesimi astsubaylar mı?


AStSUBAY AStSUBAY
11.11.2008 20:56:29
Sn Umur TALU sonsuz teşekkürler...
Em.Asb. - Umur Talu, 3 yıldır SABAH'ta   | Administrator | 2008-11-23 18:05:37
ismail demir
11.11.2008 20:51:05
arkadaşın biri demiş ki sabancı holdingdeki yöneticiyle işçi aynı haklara mı sahip demiş pekala sana şu sorayım sen holdingde yöneticilik yapabilirmisin arkadaşım.Yeri geliyor astsubay yöneticilik yaptırılıyor yeri geliyor amelelik ama sen ve sen gibiler sadece yöneticilik yapıyorsunuz bilmem anlatabildim mi aynanın karşısına geç ve benim ne özelliğim var diye düşün bence.

hakan alekos
11.11.2008 22:54:10
1999 da Gölcük'teki depremde subay orduevi yıkılınca subaylar, astsubay orduevinden faydalanmaya başladı. Eylül 2008 ayına kadar da aynı orduevini beraber paylaştılar. Tam 9 sene. Hiçbir sorunda olmadı.


efe kurt
11.11.2008 22:47:51
sayın talu uzman erbaşlarada değinirseniz seviniriz


MEHMET NADİR ÖZKAN
11.11.2008 22:35:47
Sn.Umur TALU,
Gösterdiğiniz hassasiyet ve dile getirdiğiniz ciddi ve kayde değer hususlar için teşekkür ederim.


efe altay
11.11.2008 22:32:40
tek ülkenin iki ordusu...subay ve astsubay...uzman jandarmalar bu ülkeden bile degiller.


YASİN ARSLAN
11.11.2008 22:10:48
ASTSUBAYLAR A VAAT EDİLEN BU HAKLARIN SÖZÜ GEÇMESİ BİLE ÇOK GÜZEL,SESİMİZİ DUYURMAMIZA VESİLE OLANLARA ÇOK TEŞEKKÜRLER.YALNIZ,BİRİLERİNE HAK VERİLİRKEN DİĞERLERİNE BİR KISITLAMA GELMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR KİMSE ÜZÜLMESİN LÜTFEN,AYRICA TABİİ Kİ UZMAN ÇAVUŞ OLARAK GÖREV YAPAN KARDEŞLERİMİZİN DE HAKLARINDA
İYİLEŞTİRMELERE İHTİYAÇ VARDIR ONLARIN DA GÖZ ARDI EDİLMEMESİ TEMENNİMİZDİR.

Zeki AKSAY
12.11.2008 16:47:40
Sayın Tulu; sizin yazılarınızı zevkle okuyorum. Sizin katkılarınızla Sayın Gn.Kur.Başkanımız devrim sayılabilecek öneriler getiriyor. Biz bundan çok memmunuz fakat;
Sayın Gn.Kur.Başkanımız kendi döneminde bunları hayata geçirdi geçirdi yoksa kesinlikle bir daha böyle bir hak bütün sorumluluk verilen ama yetki verilmeyen Astsubaylara kesinlikle verilmez. Bu konunun takipçisi olmanızı saygılarımla arz ederim. Hoşcakalın
Em.Asb. - Umur Talu, 3 yıldır SABAH'ta   | Administrator | 2008-11-23 18:06:43
hüseyin mutlu
12.11.2008 16:30:22
önce herşey için teşekkür ediyorum yorumlardan birine cevap vermek istiyorum 1/2 üniversite mezunu astsubayım 24 yıllığım 2100 lira maaş alıyorum yorum yazan kardeşimiz dogruyu söylemiyor hak aramak başkalarını karalıyarak olmaz lütfen birbirimize destek olalım


tamerr gungor
12.11.2008 13:47:40
Sn. Talu'tesekkurederim kıbrısta gorev yaparken ada tazminatımız rutbeye gore idi(astsb çvs140-bçvş350-tegmen330-bnb600)gıbı. şimdi iç guvenlik bolgesinde uzm.cvş tan generale kadar aynı veriliyor.bu şekilde yasalaşmasının mantıklı bir nedeni olmalı? acaba terörle mücadelede astsb 140 alırken boluk komutanı 550 alsa hıyerarşi mi bozulur?


Atıf ERİŞ
12.11.2008 12:01:35
Umur Taluya ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum..Biz ayrı birşey istemiyoruz, sadece herkese verilen hakkı istiyoruz...Herşeyi kendilerine oldumu tamam ama astsubaylara gelince olmaz... Hani siz Ulu Önder Atatürkün yolundan yürüyordunuz.. Atam sağ olsaydı,böyle yapmazdı... Yeni oluşumlarından dolayı Sayın GnKr Bşk Org İlker Başbuğ a, sahiplenmesinden dolayı Syn Taluya Teşekkür ederim... Bizde aynı saflarda savaşan ordunun yükünü çekenleriz... Saygılarımla


Uğur BAYRAK
11.11.2008 23:20:17
Yıllardır sorunlarımızı yaza yaza güncel tutan Sayın Umur Talu'ya ve problemlerimizi dikkate alan çözeceğine emin olduğum, Sayın Genelkurmay Başkanımıza teşekkür ederim.
cahittarhan - ARTIK YETER   | Registered | 2008-12-22 11:09:00
Sn.Umur Talu'ya her Astsubay gibi bende borçluyum.Kendisine minnettarız.Kalemine yüreğine sağlık.Genel Kurmay Başkanımız da ilk defa sorunları bilen ve çözmeye el atmış bir komutan saygılarımı ve şükranlarımı iletirim.Çözüm için tesbit edilen konulara ilaveten askeri Ceza Kanunu da güncelleşmelidir. Ayrıca Astsb.Meslek Yüksek Okulu Ünvanında değişmesi lazım.Meslek Yüksek okulu diye astsblar meslek ve sanat erbabı gibi değerlendirilmekte halbuki önce her astsb. asker olduğuna göre Assubay Yüksek okulu olarak düzeltilmelidir.
Saygılarımla
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

Son Güncelleme ( Salı, 11 Kasım 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >

Kimler Sitede?

Kayıtlı üye yok!